Mozaika ceramiczna pozwala wprowadzić do wnętrza intrygujące kształty, wzory, kolory. Aby jednak maksymalnie podkreślić jej piękno i wydobyć urodę, należy niezwykle rozważnie podejść do wyboru fugi! Czym fugować mozaikę? Ile fugi do mozaiki? Jak nakładać fugę na mozaikę? Razem z ekspertami z branży glazurniczej, przygotowaliśmy pięć praktycznych rad, które uchronią Was przed spoinową katastrofą! Zaczynamy!
Fuga przez wiele lat była postrzegana jako konieczny dodatek, dziś jest pełnoprawnym elementem wystroju! Ba! Nierzadko to właśnie ona decyduje o efekcie finalnym całej aranżacji! Nadaje jej ton, kształtuje styl! Tak naprawdę pełni szereg ważnych funkcji – od dekoratorskiej poprzez ochronną aż na wykończeniowej kończąc! Projektanci podchodzą do niej niezwykle poważnie, łącząc funkcjonalność z walorami estetycznymi!
No dobrze, ale co tak właściwie nazywamy fugą? Jak jest jej definicja? Fuga jest materiałem kompozytowym składającym się zazwyczaj z dwóch, trzech elementów. Wykorzystuje się ją zwykle do spoinowania płytek ceramicznych, kamiennych – zarówno ściennych, jak i podłogowych. Niegdyś do jej produkcji używano głównie zaprawy wapiennej, dziś dostępność surowców jest o wiele większa.
Obrazy, plakaty, grafiki?! To z pewnością one jako pierwsze przychodzą Wam do głowy, kiedy myślicie o dekoracji wnętrz. Niestety w kuchni czy też łazience mogą okazać się zupełnie niepraktyczne! To pomieszczenia, w których panują bardzo specyficzne warunki – podwyższona wilgotność, temperatura. Na szczęście mozaika czuje się w nich doskonale! Aby jednak pełniła rolę ozdoby, należy dobrać do niej odpowiednią fugę! Odpowiednią, czyli jaką?
Wiele zależy od naszej indywidualnej wizji, charakteru płytek oraz samego pomieszczenia. Fuga dopasowana czy wręcz przeciwnie – kontrastowa? Czarna zestawiona z białą mozaiką sprawi, że stanie się ona bardziej widoczna. Z kolei ta w odcieniu możliwie jak najbardziej zbliżonym do barwy płytek będzie naturalnym, subtelnym uzupełnieniem.
Fuga poza rolą czysto dekoracyjną, chroni przed szkodliwym działaniem wilgoci i rozwojem grzybów. Co więcej, zapobiega przedostawaniu się brudu, kurzu oraz pleśni! Ma to ogromne znaczenie szczególnie w łazience, gdzie cyrkulacja powietrza jest z reguły mocno ograniczona. To samo dotyczy kuchni bez okna. Ponadto przeciwdziała obluzowywaniu, pękaniu, wypłukiwaniu zaprawy oraz kleju – trzyma płytki w ryzach.
Fuga jest bardzo ważnym elementem wykończeniowym! Układanie bezspoinowe to mit! Może skutkować poważnymi konsekwencjami! Mozaika, tak samo zresztą, jak i klasyczne płytki cechuje się tzw. rozszerzalnością termiczną – pod wpływem wysokiej temperatury może zmieniać swoje wymiary – rozszerzać się lub kurczyć!
Przerwy dylatacyjne, nawet te 1-2 mm skutecznie zapobiegają negatywnym skutkom tego zjawiska. Umożliwiają bezproblemową wymianę pojedynczych elementów mozaiki. Oczywiście pod warunkiem, że są wypełnione odpowiednim materiałem!
Czym fugować mozaikę? Ile fugi do mozaiki? Jak nakładać fugę na mozaikę? Aby fuga była szyta na miarę, należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, o których większość z nas nie ma bladego pojęcia! Po pierwsze: rodzaj spoiwa, czyli najprościej mówiąc skład. Po drugie: przeznaczenie. Po trzecie: kolor. Po czwarte: szerokość. Po piąte: łatwość w utrzymaniu czystości.
Cementowa, akrylowa, epoksydowa? Czym fugować mozaikę? Tak naprawdę trudno o jednoznaczną odpowiedź. Każda z nich ma swoje wady i zalety, prześledźmy je pokrótce. Wówczas o wiele łatwiej będzie nam wybrać potencjalną faworytkę!
Fuga cementowa
Stosunkowo niedroga, dostępna w wielu kolorach, łatwa w montażu. Fuga cementowa jest bez wątpienia jednym z najczęstszych wyborów, jeśli chodzi o mozaikę. Pytanie, czy słusznym? Jak sama nazwa wskazuje, bazowym składnikiem jest cement, który niestety nie należy do najtrwalszych. Łatwo się brudzi, pęka, nierzadko wymaga całkowitej wymiany!
Fuga akrylowa
Fuga akrylowa jest sprzedawana w formie gotowej do użycia pasty, dlatego nie ma konieczności jej uprzedniego rozcieńczania z wodą. Znajduje zastosowanie w miejscach, w których istnieje stosunkowo duże ryzyko powstawania naprężeń – w narożnikach, punktach styku podłogi ze ścianą. Niestety źle znosi długotrwały kontakt z wodą!
Fuga epoksydowa
Fuga epoksydowa jest zdecydowanie najbardziej odpornym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Z powodzeniem można ją wykorzystać do spoinowania mozaiki łazienkowej, jak i kuchennej. Bardzo dobrze radzi sobie z wilgocią i zabrudzeniami. Występuje w wielu kolorach! Niestety spoinowanie z jej użyciem jest dość trudne, wymaga ogromnej wprawy i uważności – schnie zdecydowanie szybciej, niż tradycyjna!
Rada glazurnika Raw Decor!
Cementowa, czy epoksydowa? Bijecie się z myślami? Nie wiecie, jaką fugę wybrać? Możecie postawić na mix – spoinę cementowo-żywiczną!
Jak dobrać kolor fugi do mozaiki? Czym się kierować? Przede wszystkim indywidualnymi preferencjami! Marzy Wam się wnętrze harmonijne, minimalistyczne, takie, w którym wszystko idealnie ze sobą współgra, postawcie na odcień możliwie jak najbardziej zbliżony do barwy mozaiki. Wyjątkiem od tej reguły jest biel, od której najlepiej trzymać się z daleka! Widać na niej każdą plamkę, jest podatna na żółknięcie. Jasnoszara spoina to zdecydowanie bardziej bezpieczny, a zarazem praktyczny wybór.
Jeżeli zaś skłaniacie się ku estetyce wyszukanej, okraszonej nutką szaleństwa postawcie na mocne, wyraźne, kontrastujące z mozaiką barwy, które cudownie podkreślą zarówno sposób ułożenia, jak i kształt płytek. To rozwiązanie zyskuje mocno na popularności i jest szczególnie chętnie wykorzystywane w stylu nowoczesnym, retro oraz vintage.
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym panują nieco inne warunki niż w pozostałych częściach mieszkania czy też domu. To samo zresztą można powiedzieć o łazience. Duża wilgotność, zmienna temperatura, większe ryzyko powstawania plam i zabrudzeń?! Spoina cementowa może temu nie podołać! Z kolei epoksydowa pozostanie nienaruszona! Fuga epoksydowa, nazywana również żywiczną jest wodoszczelna, odporna na plamy, niezwykle łatwa w utrzymaniu czystości, a przy tym oczywiście przyjemna dla oka. Nie traci koloru i nie odbarwia się!
Aktualnie panuje trend na 1-1,5 mm spoiny i o ile przy drobnej mozaice rzeczywiście możemy sobie na nie pozwolić, przy dużej czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Ryzyko całkowitego odpadnięcia płytek jest naprawdę spore! Chcąc się przed nim uchronić, warto zastosować się do poniższych zasad! Fugi 2-milimetrowe stosujemy do płytek o wymiarach 10 × 10, średnie (3-5 mm) do ceramiki 20 × 20, duże (6-10 mm) do naprawdę pokaźnych kafli - 30 × 30, 40 × 40, 60 × 60.
Chyba większość z nas nie przepada za domowymi porządkami, a zwłaszcza za czyszczeniem spoin! Najbardziej problematyczna w utrzymaniu czystości jest fuga cementowa w kolorze białym, która chłonie brud niczym gąbka! Żółknie, wykrusza się – przyczyniając się tym samym do powstawania nieestetycznych dziur! Chcąc zaoszczędzić czas i energię, warto zdecydować się na epoksyd – surowiec charakteryzujący się wysoką odpornością oraz wytrzymałością. Nie straszne mu tłuste plamy, czy zabrudzenia. Działanie silnych środków chemicznych!
Mozaika otwiera przed nami mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Potrzebuje jednak specjalnej oprawy – fugi! Wybraliśmy trzy warianty kolorystyczne jako inspirację do stworzenia estetycznego, a zarazem niezwykle funkcjonalnego wnętrza!
Zestawienie bieli z czernią to wnętrzarski hit! Chociaż w ostatnim czasie nieco zapomniany?! Na szczęście teraz nieskromnie powraca! I okazuje się, że wciąż daje nieskończone możliwości! Białe heksagony z czarną fugą, a może mini cegiełka?! Jakie są zalety tego łączenia? Styl, klasa, ponadczasowość!
Niezwykle interesujący efekt można uzyskać, stosując fugę z brokatem! Połyskujące drobinki dodadzą uroku zarówno eleganckiej, jak i nowoczesnej aranżacji. A jakby tego było mało, wymodelują przestrzeń! Doskonale komponuje się z mozaiką szklaną, ceramiczną, metalizowaną. Kolekcja Constellation jest wręcz dla niej stworzona!
Perłowoszara fuga epoksydowa stwarza wiele możliwości aranżacyjnych! Szczególnie chętnie wykorzystuje się ją we wnętrzach utrzymanych w estetyce skandynawskiej, minimalistycznej, japandi. Doskonale komponuje się z białą oraz pastelową mozaiką! Jest idealnym punktem wyjścia dla osiągnięcia efektu cudownie, lekkiej przestrzeni!
Jaka fuga do mozaiki będzie najlepsza? Czym fugować mozaikę? Jak fugować mozaikę? Ten niepozorny na pierwszy rzut oka materiał wykończeniowy, potrafi przysporzyć wielu problemów. Mnoży pytania, na które nie tak łatwo odpowiedzieć. Możliwości jest dużo, bowiem spoina może być cementowa, akrylowa, epoksydowa. Przybierać różne kolory! Na szczęście macie nas! Pracownicy Raw Decor z miłą chęcią pomogą, doradzą! Rozwieją wszelkie wątpliwości!
Uzyskaj dostęp na wyłączność! Inspiracje, trendy,
nowe produkty, ekskluzywne oferty
i wiele więcej prosto na Twój e-mail!