Jak łączyć płytki na podłodze z płytkami na ścianie w kuchni? Pytanie, które wpędza w zakłopotanie nawet najbardziej doświadczonych architektów! Niestety, nawet najmniejszy błąd może nas sporo kosztować! Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, jak uniknąć aranżacyjnej katastrofy! Prezentujemy złote zasady!
Urządzanie wnętrz, a w szczególności kuchni to niezwykle absorbujący proces – w końcu to właśnie w niej koncentruje się życie domowników! Wymaga określonej wizji, kreatywności, inwencji, umiejętności łączenia kolorów i deseni! Pierwszym krokiem do udanego projektu jest wybór stylu, gdyż to właśnie on w dużej mierze przesądza o efekcie finalnym całej aranżacji! Loftowy, skandynawski, klasyczny, rustykalny – każdy z nich rządzi się swoimi zasadami! Posiada osobistą paletę barw, faktur, wzorów!
Nie da się ukryć, że wybór płytek do kuchni to bardzo ważna decyzja. Warto więc poświęcić nieco czasu na dobry research. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jak się okazuje, styl wnętrza to dopiero początek układanki!
Biała cegiełka na ścianie, marmur na podłodze? Zanim zdecydujemy się na konkretne połączenie, zaplanujemy ogólny wystrój wnętrza. Przykładowo: różowe płytki genialne odnajdą się w nowoczesnej kuchni, z kolei w industrialnej będą postrzegane jako „ciało obce” – niepasujący element!
Tutaj rzecz ma się tak samo, jak w przypadku stylu wnętrza. Kuchnia zaaranżowana w nurcie boho, w której królują barwy ziemi i naturalne materiały, nie będzie wyglądać dobrze w towarzystwie granatowych lub antracytowych płytek!
Kolejna ważna zasada związana z tym, jak połączyć płytki podłogowe ze ściennymi w kuchni, to ta związana z kolorami. Jeżeli boicie się eksperymentów, preferujecie sprawdzone rozwiązania, postawcie na kafle w tej samej tonacji – ciepłej lub zimniej. Nieco odważniejsi mogą pokusić się o kontrasty – biel i czerń.
Sztuka łączenia wzorów, a w szczególności tych, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują, nie należy do najprostszych, jednak dla efektu finalnego warto się trochę pomęczyć. A zatem, co można a czego nie? Płytki do kuchni o regularnych, opływowych kształtach pasują do artystycznych deseni, geometryczne do geometrycznych, orientalne kochają prostotę!
Jednym z ważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze płytek, jest metraż pomieszczenia! Największą dowolność pozostawia oczywiście duża kuchnia. Mała to nie lada wyzwanie! Najlepszym wyborem będą jasne odcienie: biel, delikatna szarość, beż lub optycznie wydłużające wzory, np.: płytki z kolekcji Stick, które cudownie wypełnią przestrzeń między szafkami a blatem.
Połysk czy mat? Wybór nie jest łatwy, zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb lokatorów, parametrów wnętrza. Płytki na wysoki połysk do kuchni – cudownie odbijają światło, modelują przestrzeń. Płytki matowe do kuchni – nie widać na nich smug i zabrudzeń. Dobre wieści są takie, że można je ze sobą zestawić! Małego tego, to popularny trik aranżacyjny!
Kuchnia powinna być wykończona materiałami odpornymi na działanie wilgoci, wysokiej temperatury, łatwymi w utrzymaniu czystości, a jednocześnie żywotnymi! Kluczowe znaczenie będzie miała tutaj klasa ścieralności – III lub IV to konieczność!
Na jakie płytki do kuchni się zdecydować? Kwadratowe kafle to już przeszłość, dziś na topie są o wiele bardziej oryginalne kształty! Rybie łuski, heksagony, arabeski, romby, słodkie niczym cukierki kółeczka, które świetnie nadają się do wyznaczania stref użytkowych w kuchni.
Podłoga w znaczący sposób wpływa na odbiór wnętrza! Dyktuje ton dla pozostałych elementów aranżacji – ścian, mebli, drzwi! Tak naprawdę, to właśnie od niej wszystko się zaczyna. A zatem: jakie płytki do kuchni na podłogę wybrać?
Kuchnia jest bez wątpienia jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w domu. To właśnie w niej pijemy poranną kawę, przygotowujemy posiłki, a nawet przyjmujemy gości. Płytki podłogowe do kuchni matowe będą zdecydowanie lepszym wyborem, aniżeli te wykończone na wysoki połysk. Po pierwsze, są dużo bezpieczniejsze – minimalizują ryzyko upadku. Po drugie, są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości – brud, kurz czy inne zanieczyszczenia są praktycznie niewidoczne.
Czas na kolor. Jasne płytki podłogowe powiększają optycznie przestrzeń. Dają wrażenie naturalności i prostoty. Nie narzucają się, a wręcz przeciwnie stanowią doskonałe tło do dalszych działań aranżacyjnych. Zgodzą się z niemalże każdym stylem. Z kolei ciemne, cóż – są dość ryzykowne. Szczególnie gdy mamy hopla na punkcie czystości! Widać na nich każdy pyłek i włosek!
Kolejną, ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając płytki podłogowe do kuchni, jest ich rozmiar! Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, duże kafle nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla wnętrz cechujących się dużą przestronnością! Z powodzeniem sprawdzą się również na ograniczonym metrażu!
Jeżeli chodzi o płytki na ścianę do kuchni, podpowiedź nasuwa się sama! Muszą one ściśle współgrać z podłogą! Tworzyć spójną, harmonijną całość!
Rada eksperta!
Przy zakupie płytek do kuchni warto zwrócić uwagę na to, jakimi oznaczeniami jest opatrzone opakowanie! Numer partii produkcyjnej, tonacji, kalibracji – to właśnie one mogą nas uchronić przed aranżacyjną klapą! Na ich podstawie będziemy mogli uzupełnić ewentualne braki w materiałach. Wyjątkiem są płytki rektyfikowane, które mają identyczne wymiary oraz kształty.
Stoicie przed wyborem płytek do kuchni, a może wręcz przeciwnie – jesteście na etapie snucia planów o pięknej i spójnej przestrzeni, w której wszystko będzie idealnie współgrać? Bez względu na miejsce, przydadzą Wam się inspiracje.
Choć styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością, jego sterylny wydźwięk może odstraszać! Białe meble w otoczeniu białych ścian?! Taka aranżacja aż prosi się o dodane wyrazistego, a jednocześnie subtelnego akcentu! Brzmi jak oksymoron? Nie w wydaniu Raw Decor!
Doskonałym tego przykładem są płytki na ścianę do kuchni Stick Sky Połysk, które z jednej strony urzekają swoją wyrafinowaną prostotą, a z drugiej intrygują nieoczywistym kolorem. To jeden z najbardziej trafionych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni nad blatem. Pytanie, co z podłogą? Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie jasnoszary gres wielkoformatowy.
Styl loftowy jest założenia bardzo surowy. W kuchni zaaranżowanej w tym nurcie raczej nie pojawia się zbyt wiele dekoracji – a nawet jeśli, cechuje je minimalistyczny design i geometryczna konstrukcja. Mozaika heksagon mały czarny matowy doskonale wpisuje się w te założenia! Zestawiona z dużymi, szarymi płytkami podłogowymi stworzy klimat niczym z nowojorskiej dzielnicy Soho!
Styl japandi to nic innego, jak mieszanka nordyckiego umiłowania do minimalizmu i japońskiej filozofii wabi-sabi, w imię której stawia się na autentyczność! Dużo w nim naturalnych materiałów! Drewno i kamień to jedno z najczęściej wybieranych zestawień, choć niepozbawione wad. Wysoka cena, konieczność regularnej konserwacji, widoczność zarysowań, podatność na odkształcenia, zaplamienia, działanie wilgoci.
Z uwagi na powyższe, warto zapoznać z nowoczesnymi alternatywami, jakimi są płytki drewnopodobne podłogowe oraz płytki do kuchni na ścianę z kolekcji Marble, które nie dość, że idealnie odwzorowują oryginał, są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości! Są jak yin i yang – cudownie się uzupełniają, tworząc spójne i harmonijne wnętrze!
Łączenie płytek to doskonały sposób na stworzenie oryginalnej, zapadającej w pamięć przestrzeni oraz dobrą zabawę, która potrafi być naprawdę wciągającą! Często wykracza poza próg kuchni, zaglądając do innych pomieszczeń!
Jak łączyć płytki na podłodze z płytkami na ścianie w kuchni? Supermoc, umiejętność zarezerwowana tylko dla wybrańców? Nic bardziej mylnego! Przestrzegając kilku prostych zasad, jesteśmy w stanie ją opanować! Wybór płytek powinien być poprzedzony dogłębną analizą przestrzeni. Niezwykle pomocne mogą okazać się moodboardy, które w prosty, a zarazem bardzo dosłowny sposób urzeczywistnią naszą wizję. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możecie również skontaktować się z nami. Zespół Raw Decor z chęcią odpowie na wszystkie nurtujące pytania!
Uzyskaj dostęp na wyłączność! Inspiracje, trendy,
nowe produkty, ekskluzywne oferty
i wiele więcej prosto na Twój e-mail!