Układanie płytek bez fugi – czy to możliwe?

Zastanawiasz się, czy można kłaść płytki bez fugi? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Bezfugowe kładzenie płytek jest coraz popularniejsze i nie należy do trudnych zabiegów. W tym artykule dowiesz się jak to zrobić oraz jakie są zalety z układania płytek na styk.

Czy można kłaść płytki bez fugi?

Układanie glazury bez fugi jest możliwe i decyduje się na to coraz większa liczba osób remontujących lub wykańczających swoje wnętrze. Perfekcyjnie gładka i pozbawiona przerw tafla na ścianie lub podłodze nie tylko wspaniale odbija światło pod jednym kątem, ale stwarza wrażenie większej przestrzeni. Układanie glazury bez fugi pozwoli Ci optycznie powiększyć pomieszczenie o niewielkim metrażu. 

Łazienka na poddaszu - wyzwanie
Łazienka na poddaszu - wyzwanie

Jaką rolę spełnia fuga?

Fuga to spoina między płytkami ułożonymi na ścianie lub podłodze. Jej główną rolą jest ochrona glazury przed przenikaniem wilgoci. Poza tym ta niewielka przestrzeń służy do zabezpieczenia ściany przed rozwojem grzybów, brudu oraz pleśni.

Co więcej, odpowiednio dobrana fuga niweluje różnice w rozmiarach poszczególnych płytek, które nigdy nie są idealnie równe. Czy wiesz, że już po ułożeniu kafelki rozszerzają się pod wpływem ciepła, a kurczą na skutek działania zimna? W tym przypadku cienka warstwa fugi chroni je przed pękaniem. 

Mimo pożytecznej funkcji, jaką spełnia fuga, nie jest ona tak chętnie stosowana. Zastanawiasz się dlaczego? Ponieważ przestrzeń między płytkami szybko się brudzi, a wąskie rozmiary szczeliny sprawiają, że jej czyszczenie jest utrudnione i nierzadko wymaga żmudnego szorowania szczoteczką do zębów. Dlatego bezfugowe kładzenie płytek zyskuje na swojej popularności. 

Bezpieczne bezfugowe kładzenie płytek bez fugi jest możliwe tylko w przypadku gdy korzystamy z płytek rektyfikowanych. Kafelki są poddawane obróbce cieplnej, w wyniku tego ich krawędzie zostają przycięte w równy sposób. Pojedyncze egzemplarze są tak perfekcyjnie docinane, że odchyły zdarzają się bardzo rzadko i wynoszą nie więcej niż 0,2 mm. Rektyfikacji podawane są zarówno płytki podłogowe jak i ścienne w różnych rozmiarach, również kafle wielkoformatowe.

Stylowa łazienka na poddaszu

Układanie płytek bez fugi – krok po kroku

Mimo tego, że układanie glazury bez fugi jest możliwe, to fachowcy zalecają, aby mimo wszystko położyć między płytkami, choć minimalną ilość tego materiału, tak aby jego grubość nie przekraczała 2 mm. Fuga nie będzie rzucać się w oczy, a Ty uzyskasz efekt gładkiej i równej tafli. Zyskasz również możliwość szybkiej i łatwej wymiany pojedynczego kafla w przyszłości, bo nawet najtwardsza płytka może ulec uszkodzeniu. 

A teraz podpowiemy Ci, co należy przygotować, aby mieć płytki bez fug, jak układać kafelki oraz jak to zrobić szybko i sprawnie. Oto kilka dobrych rad.

Układanie płytek bez fugi, a przygotowanie podłoża

Wybrałeś odpowiednie kafle bezfugowe? Teraz należy odpowiednio przygotować swoje miejsce do pracy. W tym przypadku mamy na myśl dokładne wyrównanie podłoża. Oczyść je dokładnie przy pomocy odkurzacza, wody i roztworu alkalicznego. Następnie zabezpiecz podłogę emulsją do gruntowania, a jeśli posiada ona nierówności lub pęknięcia, zastosuj wylewkę samopoziomującą. 

Zaprawa jest niezmiernie ważna. Zaleca się użycie preparatów wodoszczelnych i o podwyższonej elastyczności. Należy je dostosować do specyfikacji płytek rektyfikowanych.

Stylowa łazienka na poddaszu

Jak kłaść płytki bez fugi i smarować je klejem?

Podczas układania kafli bezspoinowo musisz pamiętać, aby smarować je klejem z dwóch stron. Jedną warstwą pokryj bezpośrednio płytkę, a drugą posmaruj powierzchnię, na której umieścisz okleinę. Jeśli zdecydowałeś się położyć niewidoczną fugę o szerokości 1-2 mm to zachowanie odpowiednich odstępów ułatwią Ci krzyżyki dystansowe. 

Płytki z zastosowaniem fugi są przede wszystkim bezpieczniejsze w użytkowaniu. Ta technika zawsze rekomendowana jest przez glazurników. Fuga o minimalnej grubości jest konieczna ze względu na rozszerzalność cieplną materiałów uznawaną za jedną z kluczowych cech płytek ceramicznych, które są materiałem naturalnym zmieniającym swoje właściwości pod wpływem różnych czynników. Praca podłogi lub ściany, w których nie zastosowano fug, wiąże się z ryzykiem odspajania, pękania i wypiętrzania się płytek od podłoża.

Układanie glazury bez fugi jest dość szybkie, lecz musisz być uważny i patrzeć, aby nie powstawały żadne uskoki i schodki. Zabieg ten osiągniesz kładąc kilka kafelek obok siebie, które następnie lekko, aczkolwiek stanowczo dociśniesz do podłoża. Dzięki wykorzystaniu tej metody zyskasz dużo lepszą przyczepność i prawidłowe wypełnienie zaprawą klejącą przestrzeni pod płytami.

Układanie glazury bez fugi można wykonywać na wiele sposobów. Najbardziej tradycyjny jest układ prosty, gdzie kwadratowe kafelki położone są obok siebie. Popularnym wzorem jest karo, oraz małe przesunięcie, w którym płytki ułożone są tak, aby każdy kolejny rząd był przesunięty o kilkanaście procent względem od poprzedniego. 

Płytki prostokątne możesz ułożyć w tak zwaną jodełkę, cegiełkę lub naprzemiennie. Ten ostatni wzór szczególnie dobrze prezentuje się na dużych powierzchniach, czyli na podłogach.

Układanie glazury bez fugi, a może z fugą – co wybrać?

EKSPERT RADZI

“Bezfugowe kładzenie płytek polecane jest do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Co istotne, nie ułożysz płytek bez fug na ogrzewaniu podłogowym, gdyż kafelki pod wpływem ciepła pracują, a to właśnie fuga zapewnia im odpowiednią dylatację.”

Heksagony w łazience przy baterii

Dowiedziałeś się jak kłaść płytki bez fugi i wiesz, co musisz przygotować. Jeśli po przeczytaniu naszego artykułu wolisz jednak tradycyjne kafelkowanie, to nic się nie dzieje. 

W asortymencie sklepu Raw Decor znajdziesz najwyższej jakości płytki ceramiczne w połysku lub w macie, które możesz zastosować na ścianach i podłogach w każdym domowym pomieszczeniu. Są one świetną alternatywą dla bezspoinowego układania płytek.

We współczesnych łazienkach, kuchniach, a nawet salonach świetnie sprawdzi się również mozaika ceramiczna, która pełni funkcję dekoracyjną i ochronną. Materiał dobrze chroni ściany przed zabrudzeniami i wilgocią, a jako posadzka – skutecznie ją izoluje. Ze względu na to, że mozaika mocowana jest na plastrach, specjalnych siatkach lub papierze nie musisz każdego elementu przyklejać osobno. 

​​

Różnorodność form, kolorów i wzorów – wszystko to czeka na Ciebie w sklepie Raw Decor. Ogromną popularnością cieszą się produkty o nieregularnych kształtach, np. rybie łuski czy arabeski. Znakomicie odbijają one światło słoneczne, a przy tym są łatwe w utrzymaniu w czystości. 

Nieważne czy zdecydujesz się na układanie glazury bez fugi, czy też na kafelki z drobnymi szczelinami – płytki w kuchni lub w łazience są trwałe, odporne na wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Z ich powierzchni bez trudu zetrzesz plamy i zabrudzenia oraz ochronisz przestrzeń między szafkami w kuchni. 

Płytki na ścianie to niezawodny sposób na niebanalną aranżację wnętrza. Co więcej – doskonale wyglądają w połączeniu z innymi materiałami wykończeniowymi – na przykład z panelami lub parkietem. Sięgając po kolorowe mozaiki, uzyskasz modny i oryginalny efekt.

Autor:
Raw Decor

Data
18.07.2022

PODZIEL SIĘ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Łazienka w stylu skandynawskim – czym się wyróżnia i jak ją zaaranżować?

Łazienka na poddaszu – jak funkcjonalnie ją urządzić? Inspiracje

Kuchnia w stylu rustykalnym – charakterystyka i pomysły aranżacyjne

PROPONOWANE PRODUKTY: