Marmur to materiał, który od lat jest wykorzystywany w budownictwie, architekturze oraz rzeźbiarstwie. Fenomen marmuru skryty jest w jego szlachetnym, eleganckim, luksusowym pięknie. W zależności od preferowanego stylu, który chcemy uzyskać we wnętrzu, marmur w kuchni można połączyć z odpowiednimi meblami oraz dodatkami. W jakim wnętrzu sprawdzi się marmur? Odkryj 5 pomysłów aranżacyjnych!
Marmur jest skałą metamorficzną, która pod wpływem czynników atmosferycznych takich, jak wysoka temperatura i ciśnienie, przeobraża ją w odpowiedni materiał. Bogactwo kolorów oraz żyłek na powierzchni materiału, tworzących niepowtarzalne wzory czyni marmur wyjątkowym. Z marmuru głównie tworzy się ściany, podłogi, blaty łazienkowe, blaty kuchenne, parapety, schody, zlewy, jak i wszelkie drobne elementy dekoracyjne.
Marmur wydobywany jest głównie we Włoszech i Chorwacji. Co ciekawe, marmur pozyskuje się również w polskich Sudetach. Najpopularniejszym polskim marmurem jest Biała Marianna, której nazwa pochodzi od okolicznej właścicielki majątku – Marianny Orańskiej. Materiał charakteryzuje się wysoką podatnością na polerowanie oraz dużą twardością. Biała Marianna użyta była do dekoracji m.in. Filharmonii Narodowej.
Marmur posiada szereg właściwości, dzięki którym uchodzi za wymagający materiał. Jednym z najważniejszych jest twardość. Jeśli marzysz o marmurze w formie blatów kuchennych, musisz wiedzieć, że może przysparzać pewne problemy. Marmur, jak na kamień przystało, jest materiałem twardym, lecz nie w takim stopniu jak granit. Przejechanie po blacie kuchennym ostrym elementem może skończyć się wystąpieniem na nim zarysowań. Skala twardości sięga poziomu 2-4, niekiedy zdarzają się płyty o twardości 5-6. W takim przypadku należy uważać na uszkodzenia mechaniczne.
Kolejnymi właściwościami są podatność na obróbkę, przewodzenie ciepła oraz odporność marmuru na temperaturę, kwasy i tłuszcze. Podatność marmurów na szlifowanie, polerowanie, cięcie, szczotkowanie lub nadawanie kształtu to duży atut materiału. Równie dobrze przewodzi ciepło, więc może być stosowany jako posadzka pod ogrzewanie podłogowe – nagrzewa się szybko oraz równomiernie rozgrzewa całą powierzchnię płyty.
Niskie i wysokie temperatury nie wpływają na kondycję kamienia, jednak działanie kwasów wpływa negatywnie na marmur. Sok z cytryny, ocet, wino lub kwas znajdujący się w ketchupie i paście pomidorowej potrafi zostawić nieestetyczne przebarwienia, złamać strukturę poleru oraz silnie zmatowić powierzchnię marmuru – nawet na zaimpregnowanej powierzchni kamienia. Mamy na to radę! Warto w takim przypadku zastanowić się nad zamiennikami marmuru lub wykorzystaniu go jako inny element dekoracji kuchni.
Odpowiednie traktowanie jest kluczem do sukcesu w pielęgnacji wyjątkowego kamienia, jakim jest marmur. Kuchnia z marmurem w postaci blatu powinna być czyszczona wyłącznie przeznaczonymi do niego środkami. Pozostałe preparaty czyszczące mogą spowodować powstawanie przebarwień, rys, plam oraz zmatowienia powierzchni polerowanych.
Warto w tym przypadku zainwestować w impregnat, który pozostawi warstwę ochronną na powierzchni marmuru, zabezpieczając go. Szybka reakcja na zabrudzenia zapobiegnie wchłanianiu się plam w pory na powierzchni kamienia. Innym sposobem zabezpieczenia marmuru jest pokrycie go warstwą wosku i wypolerowanie na wysoki połysk. Dodatek środków uszczelniających wpłynie na zmniejszenie wchłaniania brudu w strukturę marmuru. Po takim zabiegu wystarczy zwykła szmatka do usunięcia plam.
Aranżując kuchnię z marmurem, oczekujemy zniewalającego efektu. Olśniewający blat kuchenny, elegancka podłoga, niesamowity fartuch kuchenny – możliwości wykorzystania marmuru jest wiele. Tak samo na rynku znajduje się wiele zamienników masywnych płyt marmurowych. Przede wszystkim są to konglomeraty – marmurowe, kwarcowe, granitowe, jak i płytki ceramiczne wielkoformatowe i o małych rozmiarach oraz mozaiki ceramiczne.
Konglomeraty posiadają większą trwałość na zabrudzenia, ponieważ utworzone są ze zlepek różnych materiałów, tworzących całość. W przypadku konglomeratu marmurowego mówimy o 95% zawartości kruszywa marmurowego o zróżnicowanej ziarnistości oraz 5% żywicy poliestrowej. Aglomarmur (tak nazywa się ten konglomerat) posiada większą twardość, trwałość na pozostawanie zabrudzeń na powierzchni blatu oraz nie rysuje się tak, jak prawdziwy marmur.
Marmur w kuchni jako blat kuchenny sprawdzi się niemal w każdym stylu aranżacyjnym. Od kuchni glamour, pokrytej bielą, czernią, złotem i marmurem, po rustykalną kuchnię z wszechobecnym drewnem i sielską atmosferą i inspirowaną sztuką wschodu kuchnią w stylu Japandi.
Przeczytaj także: Kuchnia w stylu rustykalnym – charakterystyka i pomysły aranżacyjne
Kuchnia z płytkami marmurowymi na podłodze robi ogromne wrażenie i sprawia, że wnętrze staje się eleganckie i rozświetlone. Oświetlenie, padające na połyskujący kamień podkreśli żyłki i tworzące się z nich rozmaite wzory. Na podłogę sprawdzi się zarówno oryginalny kamień, jak i jego zamienniki. Płytki wielkoformatowe do złudzenia przypominają marmur, a jeśli chcesz stworzyć oryginalny efekt, wykorzystaj mozaikę marmurową.
Firma Raw Decor posiada w swojej ofercie wyjątkowe mozaiki. Płytka Heksagon XL Marble Matowy jest bestsellerem w wyborze płytek podłogowych. Geometryczny wzór perfekcyjnie komponuje się z motywem szlachetnego kamienia. Oczywiście, mozaika nie stanowi przeciwwskazań do stosowania ogrzewania podłogowego. Kuchnia, biały marmur i odpowiednio dobrana zabudowa kuchenna brzmią cudownie!
Jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni nad blatem kuchennym, to tradycyjny marmur jest opcją wartą zastanowienia z uwagi na wyżej opisane środki ochrony powierzchni przed uszkodzeniem. Oczywiste jest, że podczas gotowania przytrafi się sytuacja, w której przygotowywany posiłek chlapnie z garnka na fartuch.
Bycie w ciągłej gotowości na ścieranie plam może być uciążliwe, lecz nie martw się, przychodzimy z pomocą jak rozwiązać problem – wybierz mozaikę ceramiczną. Małe, urocze płytki, tworzące spójną całość, przyklejone na plastrach, które możesz ułożyć na dowolnej powierzchni. Marmurowa kuchnia z mozaiką Heksalong Marble Mat będzie tak piękna, że nie będziesz chciał się nią rozstawać. Dodatkowo długie, smukłe płytki optycznie wydłużą pomieszczenie i nadadzą elegancji.
Pierwszą propozycją plasującą się wysoko w trendach wnętrzarskich jest połączenie marmuru, czerni i bieli. Takie zestawienie daje nam nieograniczone możliwości kombinacji – marmur na ścianie, na podłodze lub jako blat kuchenny.
Czarne meble, białe ściany, marmurowa podłoga, stylowe dodatki w kolorze złotym i srebrnym stworzą klasykę w stylu glamour, która ubóstwia kuchnia. Czarny marmur to wybór dla osób odważnych, które nie boją się przełamywania schematów. Mozaika szklana Cube Marble Nero Matowy odważnie wkomponuje się w zabudowę kuchenną, urozmaiconą czarnymi, masywnymi uchwytami. Butelkowozielone dodatki, stojące w otoczeniu mozaiki za przeszkloną witryną, drewniana podłoga i kryształowy żyrandol stworzą wspaniałą kuchnię z marmuru.
Wyobraź sobie drewniane fronty kuchenne, blat ze spieku kwarcowego imitujący marmur Carrara, wyspa kuchenna a przy niej krzesła z drewna giętego z beżowymi siedziskami. Fartuch kuchenny ozdabia wyjątkowa mozaika Flabellum Marble Matowy, a całość dopracowana szczegółami jak srebrna armatura oraz oświetlenie wiszące nad wyspą kuchenną. Subtelne, naturalne i z klasą urządzone wnętrze gwarantowane. Marmur nie oznacza tylko wyrafinowanej elegancji, a marmurowa kuchnia może być również urządzona w stylu boho.
A co, jeśli chcesz być niebanalny i dodać intensywne kolory do wnętrza? Marmur nad blatem w kuchni nie musi znajdować się wyłącznie w towarzystwie stonowanych barw. Weźmy na przykład pomarańcz i róż – są najgorętszymi kolorami sezonu, więc kuchnia z amarantową zabudową kuchenną, srebrnymi gałkami, drewnianymi krzesłami wokół stołu, z jedną ścianą wykończoną energetyczną, kwiecistą pomarańczowo-różową tapetą, drewnianą podłogą i fartuchem z mozaiki Cegiełka XL Marble Matowa, to dopiero odważne połączenie!
Stonowane kolory, jak błękity, pudrowy róż, szarości oraz nadchodzący wielkimi krokami najmodniejszy kolor roku 2023 – lawendowy o nazwie Digital Lavender, również będą się komponować z marmurem, na ścianach, płytkach, meblach lub dodatkach. Intrygująca dolna zabudowa kuchenna w kolorze lawendy z górną czarną zabudową, długimi, czarnymi uchwytami oraz łącząca w całość mozaika Lotus Marble Matowy, która tworzy delikatny kwiatowy wzór, to pomysł, przy którym można nieźle pofantazjować z wykończeniem.
Kuchnia z marmurem może być wyjątkowo piękna, jeśli zostanie odpowiednio zaaranżowana. Jeśli wybierzesz blaty marmurowe, pamiętaj, aby je odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem zabrudzeń i zarysowań. Na rynku znajduje się wiele zamienników, które pomogą Ci uzyskać upragniony efekt. Płytki ceramiczne ozdobią podłogę, a mozaika ceramiczna jako marmur nad blatem w kuchni urozmaici wnętrze.
Ile styli, tyle możliwości przemycenia marmuru do pomieszczenia. Nie bój się eksperymentować z kolorami i fakturami. Niech wnętrza będą oryginalne! W wyborze idealnej mozaiki pomoże Ci Raw Decor. Zainspiruj się i odkryj luksusowe piękno, które masz na wyciągnięcie ręki.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Uzyskaj dostęp na wyłączność! Inspiracje, trendy,
nowe produkty, ekskluzywne oferty
i wiele więcej prosto na Twój e-mail!