Czy niewielkie kwadratowe płytki mogą sprawić, że nasza łazienka będzie miała niepowtarzalny charakter? Zdecydowanie tak. Mozaika ceramiczna od lat cieszy się ogromnym powodzeniem i ma zastosowanie nie tylko w domowych łazienkach. Przekonaj się, w czym tkwi jej sekret i poznaj sprawdzone sposoby na fachowe układanie.

 

Rodzaje mozaiki


W sklepach znajdziemy różne typy mozaiki: mozaikę ceramiczną, szklaną, kamienną, a nawet drewnianą czy metalową. Najczęściej stosowana jest mozaika ceramiczna. Aby jej układanie nie było tak czasochłonne, producenci połączyli drobne elementy specjalną siatką i stworzyli w ten sposób gotowe bloki, dostępne w różnych rozmiarach. Dzięki temu montaż mozaiki jest o wiele prostszy, ponieważ nie musimy się już martwić o to, aby każda kwadratowa płytka była równomiernie osadzona. Po prostu część pracy została już wykonana za nas. Wskazane arkusze bez problemu możemy dopasować do różnego rodzaju podłoża, modelując i przycinając je w dowolny sposób.

 

rodzaje plytek kwadratowa czarno biala mozaika heksagon arabeska

 

Mozaika ceramiczna – dlaczego warto?


Oprócz tego, że mozaika prezentuje się niesamowicie efektownie, jej zastosowanie ma bardzo praktyczny wymiar. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej możemy bez trudu wykończyć tzw. trudne miejsca, bez konieczności mozolnego docinania i modelowania tradycyjnych płytek. Mozaika doskonale sprawdzi się zatem na zaokrąglonych i wypukłych płaszczyznach, takich jak: owalna obudowa wanny, blat umywalki czy wykończenie okrągłego lustra.

 

plytki ceramiczne wykonczenie okraglego lustra

 

Sposób na układanie mozaiki


Zanim zabierzemy się za układanie mozaiki, dokładnie ustalmy naszą koncepcję i rozmieszczenie płytek. Musimy pamiętać, że mozaika jest elementem ozdobnym, który powinien subtelnie wyróżniać się na jednolitym tle. Ponadto zastosowanie mozaiki w zbyt wielu miejscach może wprowadzić niepotrzebny chaos i zepsuć efekt końcowy przedsięwzięcia.

 

sposob na ukladanie mozaiki klejenie plytek porady fachowca

 

Zadbaj o równe podłoże i precyzję wykonania


Przed układaniem mozaiki musimy bardzo starannie wyrównać podłoże. Następnym krokiem jest rozprowadzenie cienkiej warstwy zaprawy klejowej. Aby wykonać tę czynność precyzyjnie, powinniśmy zastosować grzebień o najdrobniejszych zębach. Pamiętajmy, jeżeli warstwa kleju będzie zbyt gruba, bardzo prawdopodobne jest to, że wypłynie on ze szczelin. Rozprowadzajmy klej na mniejszych powierzchniach, tak aby nie wysechł przed umocowaniem płytek. Fragmenty mozaiki muszą być układane równo i z dużą dokładnością. Musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu między siatkami, tak aby fugi miały taką samą szerokość. Niezwykle pomocne w tej czynności będą krzyżyki dystansowe. Przydatna będzie też poziomica, dzięki której będziemy mogli zmierzyć pion i poziom. Podczas fugowania doskonale zdadzą egzamin fugi elastyczne lub epoksydowe, które są odporne na zabrudzenia, promieniowanie UV czy grzyby i niepożądane wykwity. Kiedy ułożymy już naszą kompozycję i skorygujemy szerokość spoin, warto utwierdzić całą konstrukcję, delikatnie i z dużym wyczuciem, dociskając ją do powierzchni styropianową lub gumową packą albo innym narzędziem. Aby zakończyć nasze dzieło po przeschnięciu mozaiki, wystarczy przetrzeć ją mokrą szmatką. Następnie możemy się już tylko cieszyć z efektu, jaki uzyskaliśmy.

 

rowne podloze pod plytki fugi elastyczne epoksydowe klej mozaika

Zobacz nasze płytki do łazienki.