Mozaika jest znakomitym sposobem na uatrakcyjnienie wyglądu naszego mieszkania. Najczęściej zdobi ściany kuchni oraz łazienki. Należy podkreślić, że mozaikowe płytki nie tylko wyróżniają wskazane pomieszczenia, ale także stanowią znakomitą ochronę przed wilgocią.
Dla wszystkich tych, którzy chcą, aby mozaika zdobiła ściany ich kuchni czy łazienki: mamy dobrą wiadomość. Po pierwsze jest to trafna decyzja. Mozaika ścienna to kapitalne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli poczuć się doskonale w naszym domu. Po drugie, w sklepach mamy ogromny wybór mozaikowych płytek. Producenci oferują nam mozaikę ceramiczną, szklaną czy kamienną w rozmaitych kształtach i kolorach. Po trzecie już od jakiegoś czasu układanie mozaiki nie stanowi większego problemu i z powodzeniem możemy sami wykonać naszą niepowtarzalną kompozycję, bez pomocy fachowców.
Mozaika ceramiczna jest najczęściej stosowana w naszych domach. Jej grubość zwykle wynosi od 6 do 7 mm. Wytwarza się ją na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na pocięciu na mniejsze elementy, większej płytki ceramicznej. Uzyskane w ten sposób płytki nakłada się następnie na papierową lub poliestrową siatkę. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo znacznie przyspiesza montaż mozaiki. Druga metoda bazuje na tzw. Złudzeniu optycznym i polega na umiejętnym nacięciu płytki ceramicznej większego formatu, w taki sposób, aby imitowała tradycyjną mozaikę. Musimy mieć świadomość, że takim rodzajem płytek nie pokryjemy powierzchni o zaokrąglonych kształtach. Trzecia metoda jest najbardziej pracochłonna. Z jakiego powodu? Ponieważ przy wyborze tej metody każdy element mozaikowej układanki musi być uprzednio formowany, a następnie wypalany przy zastosowaniu typowych narzędzi służących do produkcji tradycyjnych płytek.
Nic dziwnego, że niezwykle efektowna oraz odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, szklana mozaika, w ostatnich czasie cieszy się dużym powodzeniem. Jej grubość zwykle wynosi od 4 mm do 8 mm. Powstaje najczęściej poprzez pocięcie tafli szkła na małe elementy o wyznaczonym wcześniej rozmiarze. Drobne fragmenty są poddawane obróbce termicznej lub szlifowaniu, dzięki czemu uzyskują pożądany kształt. Mozaika szklana doskonale sprawdza się w łazience i pomieszczeniach kuchennych, nie tylko ze względu na swą wytrzymałość, ale także ze względu na to, iż jest odporna na działanie substancji chemicznych.
Grubość mozaiki kamiennej osiąga zazwyczaj 8 lub 10 mm. Może być produkowana z każdego rodzaju kamienia naturalnego. Najczęściej spotykamy mozaikę wytworzoną z marmuru i kwarcu. Drobne elementy uzyskuje się zarówno poprzez cięcie kamienia, jak i jego łamanie.
Kiedy już zdecydujemy się na konkretny typ mozaiki, musimy zadbać o fachowe ułożenie. Nasza praca będzie się składać z trzech etapów. W pierwszej kolejności będziemy musieli idealnie wyrównać płaszczyznę, na której następnie ułożymy mozaikę. Drugi etap polega na zastosowaniu specjalnej zaprawy klejącej, dostosowanej do rodzaju podłoża i mozaiki. Ostatni etap to fugowanie. Wymaga największej precyzji i skupienia. Aby przestrzenie pomiędzy płytkami były równe, możemy posłużyć się krzyżykami dystansowymi. Według wielu fachowców są one niezastąpione podczas spoinowania.