Czym umyć płytki po remoncie? Najlepsze porady

Gdy remont pomieszczenia dobiega końca, a wymarzone płytki zdobią już podłogi i ściany, to przychodzi pora na wielkie sprzątanie. I właśnie wtedy większość z nas zaczyna zastanawiać się czym umyć płytki po remoncie. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Po tej lekturze mycie płytek po remoncie nie sprawi Ci trudności. 

Mycie płytek po remoncie – w co musisz się zaopatrzyć?

Nie ma znaczenia, jaki duży remont przeprowadziłeś. Każde cięcie i układanie płytek powoduje, że na ich powierzchni powstają zanieczyszczenia i osiadają się drobinki kurzu. Warto zachować ostrożność już na etapie remontowania, jednak najczęściej i tak nie unikniesz czyszczenia płytek po remoncie. 

Łazienka na poddaszu - wyzwanie

W tym artykule bierzemy na tapet kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie zabrudzeń i podpowiemy Ci, czym umyć płytki po remoncie. Zanim jednak przystąpisz do tej czynności, musisz usunąć wszelkie zanieczyszczenia zaprawy cementowej z powierzchni kafelek. Na samym początku, jeśli istnieje taka możliwość, otwórz wszystkie okna w pomieszczeniu, które będziesz sprzątał. Po wentylacji będzie Ci łatwiej wyczyścić płytki ścienne lub podłogowe.

Następnie koniecznie zaopatrz się w odpowiednie środki i materiały ochronne. Aby uniknąć kontaktu z pyłem, nałóż na dłonie rękawice ochronne, a twarz możesz zabezpieczyć maską i okularami. W ten sposób eliminujesz ryzyko podrażnień skóry po kontakcie z pyłem i środkami czystości. 

Będziesz potrzebował plastikowe wiaderko, mop, ścierki z mikrofibry, czystą wodę, oraz płyn do mycia. Zacznij od powierzchownego czyszczenia powierzchni płytek i usuń kurz, który się na nich zebrał. Możesz to zrobić zwykłą miotłą i szufelką. Jeśli dysponujesz dobrym odkurzaczem, ten etap stanie się łatwiejszy i szybszy. 

Przeczytaj także: Jak rozmierzyć płytki na podłodze i ścianie? Sprawdź, ile płytek potrzebujesz

Stylowa łazienka na poddaszu

Mycie kafelek po remoncie – delikatne zabrudzenia

Zastanawiasz się czym umyć płytki po remoncie? Najpierw określ, z jakimi zabrudzeniami masz do czynienia. Od tego będzie zależeć to, jakie środki czystości należy zastosować. Miej na uwadze to, że niewłaściwe mycie może uszkodzić delikatną strukturę lub porysować glazurę lub gres. Do ich odświeżenia nie wolno używać narzędzi o ostrym wykończeniu  – drucianych szczotek lub szczotek z ostrym włosiem. Nie zalecane jest także stosowanie środków czyszczących z mikrogranulkami lub dodatkami, ponieważ mogą uszkodzić polerowaną powierzchnię. Chyba nie chcesz, aby na lśniącej powierzchni powstały nieestetyczne rysy?

Jeżeli na powierzchni Twoich kafelków powstały jedynie niewielkie zabrudzenia, to do ich usunięcia wystarczy Ci ciepła woda i płyn do mycia naczyń lub specjalny płyn do mycia ceramiki. Jest on dedykowany do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Powierzchnię płytek dokładnie przetrzyma mokrą szmatką z płynem, a następnie odczekaj kilka minut do ich wyschnięcia. Jeśli czyścisz ceramikę z połyskiem np. płytki Constellation Black nie zapomnij o dokładnym wypolerowaniu. W ten sposób usuniesz zacieki z wody i płynu oraz ewentualne odciski palców. 

A co z kafelkami matowymi, takimi jak płytka Diamond Marble Mat? Podczas usuwania drobnych zabrudzeń zacznij od przetarcia płytek suchą szmatką. Matową powierzchnię możesz odświeżyć urządzeniami, które generują parę wodną. Skuteczny jest mop parowy lub ciśnieniowa myjka, która z powodzeniem uwalnia większość zanieczyszczeń (nawet tych niewidocznych gołym okiem). Matowe płytki nie wymagają polerowania, przez co ich pielęgnacja jest zdecydowanie krótsza i łatwiejsza.

Czym umyć płytki po remoncie z kleju lub z silikonu?

Musimy Cię zmartwić, ale mycie płytek po remoncie z kleju to bardzo żmudne zadanie, zwłaszcza jeśli klej zdołał już wyschnąć. Idealnym rozwiązaniem jest ostrożność podczas jego nakładana, jednak z autopsji wiemy, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Co zrobić, gdy niewielka ilość kleju zaschnie na powierzchni płytki? W pierwszej kolejności zwilż kafelki wodą, a następnie zastosuj środek do usuwania osadów pobudowlanych i pozostaw go na kilka minut. Po tym czasie usuń resztki kleju papierowym ręcznikiem bądź czystą ścierką. Odradzamy używania ostrych narzędzi (skrobaków, nożyków) w celu zdrapania kleju. Ich nieumiejętne stosowanie może skończyć się porysowaniem płytki. 

Heksagony w łazience przy baterii

Czeka Cię mycie kafelek po remoncie, na których zauważyłeś resztki silikonu? Wiedz, że i w tym przypadku istnieje skuteczny sposób na jego usunięcie. Plamę z silikonu wystarczy spryskać alkoholem stosowanym do odkażania ran. Preparat zmiękczy zabrudzenia, których następnie pozbędziesz się przy pomocy miękkiej gąbki np. do mycia naczyń. 

A może zastanawiasz się jak wyczyścić płytki po fugowaniu? Na to też mamy sposób. Usuwanie fugi najlepiej przeprowadzać, gdy materiał jest jeszcze świeży – wtedy zadanie jest znacznie łatwiejsze. Zwykle pierwsze mycie po ułożeniu płytek wykonuje ekipa wykonawcza. Resztki kleju, spoin i wapnia usuwa, korzystając ze specjalistycznych środków o lekko kwaśnych odczynie, które następnie zmywa czystą wodą. 

Nie powinieneś wierzyć legendom o tym, że stosowanie wybielacza do tkanin czy kwasu chlorowodorowego jest bezpieczne. Materiały te bardzo szybko niszczą powierzchnię płytek ceramicznych. Do usunięcia zabrudzeń po fugowaniu zastosuj zwykłą ciepłą wodę z naturalnym płynem. To z pewnością wystarczy, niezależnie od tego czy położyłeś płytki podłogowe, czy mozaikę ścienną np.jasne płytki Arabeska

Przeczytaj także: Układanie płytek w jodełkę – jak zrobić to poprawnie?

Heksagony w łazience przy baterii

Czym myć podłogi po remoncie – kilka ważnych wskazówek

Płytki podłogowe jak duże kafle heksagon to doskonały wybór do pomieszczeń szczególnie mocno eksploatowanych. Mowa tutaj o kuchni, łazience czy przedpokoju. Ich wyczyszczenie po remoncie wcale nie jest trudne. Wymaga od Ciebie jedynie odrobiny czasu i chęci.

Najprostszym sposobem jest mycie płytek podłogowych detergentem dostosowanym do glazury. Możesz zdecydować się na płyn lub środek czyszczący w postaci delikatnego mleczka. Na samym początku dokładnie odkurz płytki, a następnie nalej gorącej wody do wiadra i dodaj kilka kropel preparatu. Myj płytki przy pomocy płaskiego lub okrągłego mopa. Nie zapominaj o tym, że bardzo dużo brudu gromadzi się w fugach, a pod wpływem wilgoci przekształca się on w pleśń i szkodliwe grzyby. Fugi na podłodze odświeżysz mieszanką wody, octu i sody oczyszczonej. Tak przygotowaną papkę delikatnie wetrzyj w fugi, pozostaw na około pół godziny, a następnie dokładnie zmyj ciepłą wodą.

Zastanawiasz się czym myć podłogi po remoncie, aby nie było smug? Do tego doskonale nadaje się mop parowy. Urządzenie w trakcie pracy wytwarza parę wodną i bez wysiłku czyści nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Stosując tego typu sprzęt, możesz zapomnieć o żmudnym szorowaniu podłóg, wyżymaniu mopa i oczekiwaniu na wyschnięcie podłogi. 

Mycie płytek po remoncie – teraz już wiesz, jak to zrobić!

Teraz już wiesz, czym umyć płytki po remoncie i z jakich środków powinieneś korzystać. A może szukasz najwyższej jakości ceramiki, bo Twój remont nadal trwa? Zapoznaj się z asortymentem sklepu internetowego Raw Decor. W naszej ofercie znajdziesz piękne i trwałe płytki ścienne i podłogowe. Czekają na Ciebie kafle ceramiczne, mozaika, płytki szklane, a także chemia budowlana.

Heksagony w łazience przy baterii

Autor:
Raw Decor

Data

20.09.2022

PODZIEL SIĘ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Łazienka w stylu skandynawskim – czym się wyróżnia i jak ją zaaranżować?

Łazienka na poddaszu – jak funkcjonalnie ją urządzić? Inspiracje

Kuchnia w stylu rustykalnym – charakterystyka i pomysły aranżacyjne

PROPONOWANE PRODUKTY: