Wnętrze w stylu Botanicznym

Filter
Ustaw kierunek malejący

Produkty 23

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista
Filter
Ustaw kierunek malejący

Produkty 23

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Po krótkim, ale jakże intensywnym zachłyśnięciu się industrializmem ponownie skłaniamy się ku naturze. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w aranżacji wnętrz – styl botaniczny to wiodący trend ostatnich lat! I nie chodzi tu o kaktusa w doniczce na biurku, ale o całe ściany roślinności!

Zielona rewolucja rozpoczęła się na początku lat 70 XX wieku i jest ściśle związana z biofilią. Pierwszy raz tego terminu użył amerykański psychoanalityk Erich Fromm, żydowskiego pochodzenia. Namiętna miłość do życia i wszystkiego, co żyje – to chyba jedna z najprostszych, a zarazem najbardziej wymownych definicji! Kontakt z naturą jest potrzebny wszystkim ludziom. Rozwija kreatywność, ekspresję, inteligencję, zmysł estetyczny. Pozwala odetchnąć – porzucić wszelkie troski i zmartwienia.

Tęsknota za przyrodą jest widoczna nie tylko w codziennych wyborach – spacer po parku zamiast kanapy i telewizora, ale również we wnętrzach! Tak zwany biophilic design jest czołowym trendem w aranżacji współczesnych domów oraz mieszkań. Zachwyca kolorami, florystycznymi wzorami, naturalnymi materiałami!

Styl botaniczny podstawowe zasady

Natura jest matką wszystkiego! Przewodzi jeżeli chodzi o wybór wzorów czy materiałów. We wnętrzu zaaranżowanym w stylu botanicznym nie ma miejsca na krzykliwe i odważne barwy. Oszczędność dotyczy nie tylko wyboru kolorów czy materiałów, ale również zakupu nowych rzeczy!

Liczy się jakość, a nie ilość! Dodatków powinno być na tyle mało, aby można było swobodnie wyeksponować ściany otulone florystyczną mozaiką lub tapetą. Za podłogę mogą służyć panele lub geometryczne płytki. Mięsisty pled pokrywający łóżko zawsze może być pognieciony!

Styl botaniczny – kolory

Wnętrze w stylu botanicznym to przede wszystkim sprzyjające odpoczynkowi kolory ziemi – stonowane błękity, spowite odcienie zieleni, czekoladowe brązy, ugry, beże, brązy! Chcąc uniknąć chaosu, warto zdecydować się na dwa, trzy odcienie bazowe, które będą gościć nie tylko na ścianach, ale również w dodatkach.

Styl botaniczny – meble i materiały

Proste, lekkie minimalistyczne lub wręcz przeciwnie z wyraźnie widocznym usłojeniem! Meble w stylu botanicznym mogą przyjmować różnorakie formy, istotne aby pozostawały w ścisłym kontakcie z przyrodą. Cudownie korespondują z naturalnymi materiałami: wikliną, miedzią, bawełną, lnem czy też rattanem tworząc doprawdy nietuzinkowe modele!

Styl botaniczny – wzory

Mozaika inspirowane tropikami – Flabellum Jungle lub delikatne, minimalistyczne desenie kojarzące się z naturą – Lotus Marble mają ponadczasowy charakter, nie należy się ich bać! A wręcz przeciwnie – z szeroko otwartymi ramionami zaprosić do wnętrza!

Styl botaniczny – oświetlanie

Bardzo ważnym elementem stylu botanicznego jest oświetlenie. Doskonale sprawdzą się lampy wyposażone w abażury, które poza swoją podstawową funkcją, charakteryzują się niezwykłymi walorami dekoracyjnymi. Dostępna jest cała gama produktów – od modeli sufitowych i stołowych, po podłogowe i kinkiety!

Styl botaniczny – rośliny i dodatki

Wnętrze w stylu botanicznym nie może obejść się bez roślin! Jeżeli tylko dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, powinniśmy zainwestować w dwa, trzy większe kwiaty – palmę, monsterę, figowca, dracenę. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się także ogrody wertykalne, lasy w słoiku.

Dodatki również kierują nasze myśli w stronę przyrody – mięsiste koce, wiklinowe donice, lniane zasłony. Co ważne, ich rola nie sprowadza się jedynie do ozdoby. Odprężają, ułatwiają relaks, sprzyjają efektownemu odpoczynkowi. W kontrze do nich pojawia się złoto, czyli propozycja dla nieco bardziej odważnych. Pamiętajmy jednak, aby z nim nie przesadzać. Drobne elementy z pewnością wystarczą, aby przełamać tropikalny charakter wnętrza.

Z miłości do przyrody, jak urządzić wnętrze w stylu botanicznym?

Styl botaniczny doskonale odnajduje się w przestronnych wnętrzach z wysokimi sufitami, dużymi oknami. Nie oznacza to jednak, że nie możemy go przemycić do niewielkiej kawalerki. Wbrew temu co mogłoby się wydawać. nie jest trudny do zaaranżowania. Nie narzuca wielkiej rewolucji. Czasami wystarczy kilka dodatków – chociażby poduszka w tropikalne wzory. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć – wyrazisty, czy wręcz przeciwnie spokojny i stonowany.

Kuchnia botaniczna

Kuchnia botaniczna stawia na naturalność, lekkość, szczyptę egzotyki. Nie może obyć się bez roślin, a najlepiej bez prywatnej dżungli! Na parapetach, półkach lub specjalnie do tego wydzielonych miejscach stawiamy doniczki z paprotkami, aloesem. Na topie są również duże liście o mocnych sylwetkach – palmy, skrzydłokwiaty, strelicje. Model Jungle Flabellum stanowi ich wierne odwzorowanie. Pięknie udekoruje ścianę nad blatem.

Meble w kuchni zaaranżowanej w stylu botanicznym są drewniane. Nierzadko opowiadają historię, mieszają się z rattanowymi dodatkami. Jeżeli chodzi o kolory, na pierwszy plan wysuwają się  delikatne szarości, miękkie kremowe beże, jasna naturalna biel.

Salon botaniczny

Pomieszczeniem, w którym wielbiciele stylu botanicznego mogą w pełni wykorzystać swoją kreatywność, jest salon. Dominują w nim meble z litego drewna, dodatki wykonane z naturalnych materiałów – bambusa lub rattanu. W centrum uwagi znajduje się oczywiście zachęcająca do wypoczynku sofa, a tuż obok niej stół z wygodnymi krzesłami.

W kreowaniu iście botanicznej atmosfery niezwykle pomocne są dodatki inspirowane światem roślin – zasłony z nadrukami liści, kwiatów czy też drzew. Podobne desenie królują na tapetach. Położna na jednej ścianie wzorzysta okleina w mgnieniu oka odmieni wnętrze. Jej fragmenty można z powodzeniem włożyć w ramki, tak aby powstała seria obrazów.

Łazienka botaniczna

Jak wygląda łazienka botaniczna? Podstawy stylu już dobrze znamy. Ma być prosto, z dodatkiem zieleni i naturalnych materiałów. Możemy w niej znaleźć nie tylko wiecznie zielone kwiaty doniczkowe, takie jak sukulenty ale również roślinne mozaiki. Spring Leaves, Autumn Leaves, Aurora Green – to jedne z najbardziej fantazyjnych modeli. Wyglądają tak, jakby zostały wykradzione wprost ze świata przyrody!

Jeżeli wolicie minimalistyczne, bardziej stonowane kompozycje postawcie płytki Metropolis w butelkowym kolorze. W jaki sposób je zaaranżować? Propozycji jest co najmniej kilka. Nad wanną, pod prysznicem, za lustrem, na podłodze. Biżuteryjnym dodatkiem będzie złota armatura!

Sypialnia botaniczna

Sypialnia botaniczna to istna oaza spokoju! Podstawą aranżacji jest duże, wygodne łóżko – najlepszym wyborem będzie to pozbawione nóżek. Kolejnym istotnym elementem jest roślinna tapeta. Warto rozważyć tzw. model 3d, który optycznie powiększy wnętrze oraz nada mu niesamowitej głębi!

Styl botaniczny o czym należy pamiętać?

Styl botaniczny jest nieformalny, zdecydowanie nie należy do najbardziej wyrafinowanych. Królują w nim jasne kolory, motywy roślinne, naturalne materiały. Liczy się wygoda, swoboda, fantazja. Można pozwolić sobie na kreatywność – kluczowe jest jednak, by nie zatracić zbytnio przestrzeni!