Wnętrze w stylu Eklektycznym

Filter
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-36 z 193

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista
  1. Płytka Diamond Damier Połysk
    -30%
    Płytka Diamond Damier Połysk
    Regular Price 50,00 zł Cena promocyjna 35,00 zł
  2. Płytka Diamond Herringbone Połysk
    -30%
    Płytka Diamond Herringbone Połysk
    Regular Price 50,00 zł Cena promocyjna 35,00 zł
Filter
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-36 z 193

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Eklektyczne wnętrza

Styl eklektyczny to sposób aranżacji, którego nie da się ująć w stałe, określone ramy. To, co jest dla niego charakterystyczne, to różnorodność. O ile w innych stylach możemy wyróżnić kilka cech, które są wspólne dla wszystkich projektów, o tyle eklektyczne wnętrza uciekają wszelkim definicjom. Jedyne, co je łączy, to mieszanka kilku stylistyk, przy czym można łączyć ze sobą nawet z pozoru sprzeczne kompozycje.

Wydawać by się mogło, że w takim razie eklektyzm we wnętrzach to brak zasad. Nic bardziej mylnego. Urządzając eklektyczne mieszkania, trzeba uważać, aby poszczególne elementy odpowiednio ze sobą połączyć, np. jakimś stałym powtarzającym się motywem bądź wybrać jeden ze stylów jako ten dominujący. W ten sposób unikniemy wrażenia chaosu i nieporządku, a nasza przestrzeń zachowa oryginalny wygląd. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze i pojęcie eklektyzm wnętrza nie będzie już budziło żadnych wątpliwości.

Styl eklektyczny

Wiemy już, że wnętrza w stylu eklektycznym to mieszanka różnych stylów. Aby takie mieszkanie nie straciło wewnętrznej spójności, warto trzymać się zasady 70:20:10. Co ona oznacza? Należy obrać jedną stylistykę za dominującą, a pozostałe dwie, w odpowiednich proporcjach, jako uzupełnienie. W ten sposób nie zaburzymy równowagi, a w pomieszczeniu nie powstanie nieprzemyślana aranżacja.

Można wybrać także określony motyw przewodni, kolor, wzór bądź materiał, który zastosujemy w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu stworzymy spójną dominantę dla całego wnętrza w stylu eklektycznym.

Należy pamiętać, że chociaż eklektyczny styl w mieszkaniu często oparty jest na kontrastach i elementach, które wydawać by się mogło, że pochodzą z zupełnie odmiennych projektów, ma on również swoje granice. Przy łączeniu mebli, materiałów, faktur i kolorów zachowaj umiar - bez niego łatwo zgubić styl i dobry smak, a wnętrze okaże się po prostu zbiorem przypadkowych rzeczy.

Wnętrza w stylu eklektycznym

Dla kogo właściwie jest eklektyczny styl? Przede wszystkim dla tych, którzy nie przepadają za schematami i projektowaniem według kilku bądź kilkunastu ściśle określonych reguł. Styl eklektyczny we wnętrzach zapewni dużą swobodę aranżacji. Będzie także odpowiedni dla osób, które lubią się wyróżniać, są oryginalne i tego samego oczekują od swojego mieszkania.

Wnętrza eklektyczne zachęcają do eksperymentów i częstych zmian. Można więc spokojnie polecić je tym, którzy nie mogą zdecydować się na jedną koncepcję bądź często przearanżowują swoje mieszkanie. Po zastosowaniu bazy, wystarczy dobrać pozostałe elementy, przy czym mogą być to nawet i drobne dodatki. Dzięki temu z biegiem czasu z łatwością zastąpimy je nowymi, przekształcając przy tym mieszkanie w zupełnie odmienną przestrzeń.

Płytki do wnętrz w stylu eklektycznym

Przyciągające oko płytki z pewnością wpasują się w eklektyczne wnętrza. Mogą one zarówno pełnić rolę motywu przewodniego i dominować w danym pomieszczeniu, jak też stanowić tło dla innych rozwiązań. Wszystko zależy od tego, jakie style będziemy ze sobą łączyć.

Wykańczając mieszkanie w stylu eklektycznym, warto zdecydować się na mozaikę. Jest to wybór, który zapewni wiele możliwości aranżacyjnych. Szeroka oferta wzorów oraz kolorów mozaiki Raw Decor sprawia, że z łatwością można dopasować ją do każdej wizji i każdego projektu.

Ponadto, to nie tylko spełnienie estetycznych wymagań związanych ze stylistyką, ale także szereg praktycznych funkcji. Mozaiki cechują się niską nasiąkliwością i są łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w kuchni czy łazience. Mozaiki Raw Decor sprzedawane są w plastrach i umieszczone są na specjalnej siatce. Dzięki temu można łatwo dopasować je do powierzchni - nie trzeba ciąć samych kafelków, a jedynie siatkę. Umożliwia to także odrywanie poszczególnych elementów i ich wymianę. Pozwala to stworzyć niepowtarzalny wzór i łączyć ze sobą różne kolory bądź modele. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne, gdy decydujemy się na wnętrza eklektyczne.

Modele, które ułatwią zabawę kolorami i stworzenie spersonalizowanych połączeń, to w szczególności płytka Heksagon, Arabeska czy Flabellum. Płytki do wnętrza w stylu eklektycznym nie muszą mieć jednak tego samego wzoru. Aby osiągnąć ciekawą i oryginalną przestrzeń, warto poeksperymentować także z kształtami i wybrać dwa różne modele mozaiki, przy czym nadać im spójność poprzez wybranie zbliżonych odcieni. Poszukujący odważnych rozwiązań mogą natomiast zaszaleć i zdecydować się na dwa zupełnie odmienne modele - zarówno jeśli chodzi o ich kształt, jak i kolor.

Eklektyczna kuchnia

Kuchnia jest szczególnym pomieszczeniem w domu - nie tylko przyrządzamy tu posiłki, ale często to miejsce rodzinnych spotkań przy wspólnym stole. Powinna być zatem praktyczna, ponadczasowa, a do tego stylowa. Urządzając więc mieszkanie w stylu eklektycznym, to właśnie kuchnia i łazienka mogą budzić największe obawy. Trzymając się jednak zasady 70:20:10, nie będzie to takie trudne.
Dominujący styl najłatwiej wprowadzić poprzez odpowiednie dopasowanie szafek kuchennych. Dla stylu nowoczesnego sprawdzą się jasne, wykończone w połysku fronty kuchenne z blatem imitującym beton. Klasykę wprowadzimy poprzez tradycyjne fronty i marmurowy blat, styl skandynawski to natomiast jasne szafki i drewniany blat kuchenny.
Aby przełamać wybraną aranżację i wprowadzić styl eklektyczny, wybierz następnie płytki o kontrastującym wyglądzie. Nowoczesne szafki zestaw z klasyczną Arabeską, a tradycyjne fronty uzupełnij o mozaikę z kolekcji Metropolis Holo. Możliwości połączeń są w tym przypadku nieograniczone i zależą tylko od tego, jaka jest wizja na to konkretne pomieszczenie.
Wykańczając eklektyczne mieszkania, warto kierować się w swoim wyborze także praktycznymi aspektami. Mozaika matowa jest łatwiejsza w czyszczeniu - na jej powierzchni nie widać śladów po wodzie, również zabrudzenia pozostają mniej widoczne. W ten sposób nie tylko uzyskasz ciekawy wygląd kuchni, ale zachowasz także jej funkcjonalność. Oczywiście nie oznacza to, że należy unikać mozaiki wykończonej w połysku - warto wybrać taki model, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom.

Łazienka - wnętrza eklektyczne

Eklektyczny styl w łazience warto właśnie wprowadzić poprzez mozaikę. Jak wspominaliśmy wcześniej, to nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale także bardzo funkcjonalne. Nie ma tu oczywiście żadnych narzuconych reguł, najlepiej poznać jednak kilka wskazówek, które pomogą wprowadzić styl eklektyczny we wnętrzach, szczególnie tych niewielkich.

Małe łazienki bywają aranżacyjnym wyzwaniem. W takim przypadku warto zdecydować się na płytki wykończone w połysku - będą one odbijać światło, co optycznie powiększy i rozświetli pomieszczenie. Dzięki temu będzie się ono wydawało bardziej przestronne niż w rzeczywistości.

W niewielkiej łazience łatwo też odnieść wrażenie przytłoczenia, np. poprzez użycie płytek o dominujących wzorach czy kolorach. Mozaika to jednak uniwersalny wybór, który możemy zastosować nawet w niewielkich ilościach, np. jako obudowa wanny bądź ściana w kabinie prysznicowej. Jest to dobry sposób, aby podkręcić projekt łazienki oryginalnymi płytkami i wprowadzić do niej eklektyzm.

Styl eklektyczny we wnętrzach

Indywidualne, niepowtarzalne wnętrza w stylu eklektycznym to na pewno opcja, która nie ulega zmieniającym się trendom. Dzięki odpowiedniej aranżacji możemy więc stworzyć ponadczasowe mieszkanie.

Jak już wspominaliśmy, styl eklektyczny w mieszkaniu to połączenie różnych stylistyk poprzez zestawianie ze sobą elementów dla nich charakterystycznych. Mogą to być dwa rodzaje mozaiki, jednak możliwości jest o wiele więcej. Co jeszcze będzie strzałem w dziesiątkę dla stylu eklektycznego?

Świetnie sprawdzą się płytki o mocnym kolorze bądź ciekawym wzorze oraz drewno. Może być to zarówno zestawienie na podłodze, np. płynne przejście pomiędzy kuchnią a salonem lub też drewniane dodatki bądź meble na tle kolorowej mozaikowej ściany. Drewno to element, który za każdym razem ociepla pomieszczenie, można więc także połączyć je z kafelkami o chłodnym odcieniu, jak np. szklana ścienna mozaika Candy Moon Dust czy Cube Marble Nero.

Zrezygnuj z gotowych kompletów mebli. Oczywiście nie oznacza to, że każdy z nich ma być zupełnie inny, ponieważ należy pamiętać o zasadzie 70:20:10. Postaw natomiast na duży klasyczny stół, wokół którego ustawisz 6 różnorodnych krzeseł. Nowoczesną kanapę możesz uzupełnić o vintage fotele rodem z PRL, a skandynawską sypialnię dopełnić o designerskie lampy. Eksperymentuj z materiałami - naturalny len zestaw z metalowymi elementami, surowe płyty z betonu lub ceglaną ścianę z welurem bądź elegancką, delikatną tapetą. Takie połączenia oparte na kontraście to kwintesencja eklektyzmu.

Styl eklektyczny pozwala zaszaleć i stworzyć unikalną przestrzeń. Jego ogromną zaletą jest to, że sam decydujesz, jak dużo szaleństwa wprowadzisz do mieszkania. Jeśli nie wiesz, czy taka aranżacja się sprawdzi, zacznij od dodania do jednego stylu drobnych dodatków w innym. Mogą to być poduszki, lampy, lustra, dekoracje, dywany. Choć z pozoru są to niewielkie elementy, dzięki nim ocenisz, czy kierunek, w którym podążasz, zapewni wymarzony efekt.