Kolor turkusowy można opisać jako odcień niebieskozielony – takie połączenie powoduje, że turkus jest kolorem wyrazistym i energetyzującym, ale nie narzucającym się. Podobnie jak inne odcienie z palety niebieskości, tak i turkus mocno zyskuje na popularności w aranżacjach wnętrz. Mozaika turkusowa wprowadzi do wnętrza optymistyczny charakter, ożywiając każde pomieszczenie. Turkus choć jest kolorem intensywnym, to jest jednak po chłodnej stronie palety kolorystycznej – stąd też działa świetnie na pobudzenie wyobraźni i stymuluje kreatywność, jednocześnie sprzyja relaksowi i wyciszeniu.
Jeżeli kafelki turkusowe wpisują się w Twój gust i zastanawiasz się nad wykorzystaniem ich w swoim wnętrzu, z tego testu dowiesz się: 1. W jakich połączeniach kolorystycznych dobrze wygląda mozaika turkusowa? 2. Czy mozaika turkusowa sprawdzi się w połączeniu z naturalnym drewnem? 3. Do jakich wnętrz najlepiej pasuje mozaika turkusowa?
Turkus jest kolorem dosyć łatwym do ogrania w aranżacji wnętrz, podobnie jak niebieski. W odpowiednich proporcjach świetnie będzie się komponował z wieloma barwami. Nie jest to kolor dominujący, dlatego kiedy decydujemy się na kafelki turkusowe, nie powinniśmy obawiać się zbyt intensywnego i przesadzonego efektu. Zawsze udanym zestawieniem jest gres turkusowy oraz biel – takie połączenie przywodzi na myśl klimaty śródziemnomorskie i będzie świetnie pasowało do wnętrza właśnie w takim stylu. Oczywiście odcienie neutralne takie jak szarości, beże i czernie można skomponować z każdym bardziej nasyconym kolorem, w tym również mozaika turkusowa będzie odpowiednia. Dla osób lubiących bardziej odważne aranżacje i więcej koloru proponujemy kafelki turkusowe zestawić z zielenią – może to być odcień limonkowy, butelkowo-zielony lub nawet bardziej zgaszony pistacjowy. Obie te barwy są rześkie i przyjemne dla oka, dlatego ich zestawienie będzie niezwykle efektowne. Do takiego zestawienia świetnie będą się prezentować również metalowe dodatki w odcieniu srebra, złota czy miedzi. Jeżeli zależy Ci na ociepleniu swojego pomieszczenia, to gres turkusowy warto zestawić z odcieniem bardziej ciepłym i słonecznym – na przykład koralową czerwienią. Połączenie tych dwóch kolorów to prosty i ciekawy sposób na ożywienie wnętrza i dodanie nuty egzotyki.
Drewno jest ponadczasowym i zawsze modnym materiałem wykończeniowym, który świetnie wygląda w klasycznych aranżacjach, ale również tych bardziej loftowych czy skandynawskich. Zestawienie żywego, nasyconego turkusu z jasnym drewnem naturalnym lub ciemnym to doskonałe połączenie. Drewniana podłoga oraz stolik, fronty kuchenne czy szafka pod umywalkę i do tego pięknie nasycone turkusowe akcenty w postaci mozaiki z pewnością na każdym zrobią wrażenie. Przy takim klasycznym połączeniu zdecydowanie łatwiej będzie dobrać pozostałe kolory do pomieszczenia, możliwości jest naprawdę wiele.
Turkus coraz częściej pojawia się w aranżacjach wnętrz, najczęściej w łazience oraz kuchni natomiast nie tylko. Najczęściej wybierany jest do pomieszczeń kąpielowych – kojarzy się z morzem, wakacjami i ciepłymi krajami. Biorąc pod uwagę funkcję, jaką spełnia to miejsce w naszym domu czy mieszkaniu, jest to świetny wybór kolorystyczny. Chcąc wykorzystać kafelki turkusowe w kuchni, najlepiej sprawdzą się na ścianie albo na podłodze – mogą zostać ułożone na całości przestrzeni lub w formie ciekawego wzoru. Decydując się na turkusowy akcent we wnętrzu, należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie – gres turkusowy będzie się nieco inaczej prezentował w pokojach mocno nasłonecznionych, a inaczej w tych ciemniejszych. W pierwszym przypadku będzie wyglądać to bardziej świetliście i słonecznie, w drugim dużo chłodniej. Dlatego optymalne będzie neutralne białe światło w pomieszczenie z turkusowym akcentem.
ZOBACZ TAKŻE: