W nowoczesnych wnętrzach niejednokrotnie spotkamy urokliwe, drobne elementy, które tworzą niebanalne wzory i sprawiają, że nasze domy wyglądają wyjątkowo i oryginalnie. Co tworzy tak ciekawe dekoracje? To ponadczasowa mozaika, która od tysięcy lat zachwyca swoim pięknem.
Gdybyśmy mogli przenieść się w czasie o jakieś 7 tysięcy lat do Mezopotamii czy też starożytnej Grecji na własne oczy przekonalibyśmy się, że mozaika była często wykorzystywanym elementem dekoracyjnym. Najstarsze jej okazy znaleziono w Mezopotamii, w mieście Uz. Były to drobne elementy tworzące zmyślne kompozycje wykonane m.in. Z marmuru, macicy perłowej, lazuli, złota czy srebra. Mozaika zdobiła zarówno wnętrza pomieszczeń, jak i poszczególne przedmioty. Co przedstawiały drobne elementy? Najczęściej były to wizerunki zwierząt czy roślin. Jednak to, co w mozaice jest najbardziej fascynujące, to to, że opowiadała także historię. Odkrywała sceny życia, które toczyło się w pałacu, przedstawiała obrazy wojen czy ówczesnych rytuałów. W Grecji natomiast tworzywem mozaiki były otoczaki, skarby, które wyrzucało na brzeg morze. W greckich mozaikach przeważał kolor czarny i biały, z dodatkami koloru żółtego, brązu czy czerwieni. W okresie hellenistycznym kamienna mozaika była tworzona z resztek i odpadów, które pozostały po wcześniejszej pracy ówczesnych rzeźbiarzy czy kamieniarzy. Z biegiem czasu zaczęto stosować mozaikę szklaną, marmurową czy tę zrobioną z kamieni półszlachetnych.
Współczesna mozaika jest wykonana najczęściej z ceramiki, szkła, kamienia, metalu, masy perłowej czy kamieni półszlachetnych. Mała kostka mozaikowa ma zazwyczaj od 1 do 5-ciu centymetrów. W zależności od naszych upodobań może przybierać rozmaite kształty: od kół poprzez owale, trójkąty po płytki prostokątne oraz wielokąty o nieregularnych kształtach. Najbardziej lubianą i zarazem popularną mozaiką jest mozaika ceramiczna. Dlaczego? Ze względu na korzystne parametry techniczne i dobrą cenę. Przed zakupem warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje mozaiki ceramicznej: mozaikę wykonaną z masy gresowej: ta jest bardzo wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym ścieranie oraz różnice temperatur. Swobodnie możemy ją zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Natomiast mozaika wykonana ze zwykłej masy poszkliwionej cechuje się dużą nasiąkliwością i w związku z tym nadaje się wyłącznie do pomieszczeń. Może zdobić zarówno nasze ściany jak i podłogi.
Mozaiki kamienne, czyli drobne marmurowe, kwarcowe czy trawertynowe płytki, doskonale sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszych domów. Ich cecha charakterystyczna: są bardzo trwałe. O trwałości kamiennych mozaik najdobitniej świadczy to, że nie była ich w stanie zniszczyć nawet gorąca wulkaniczna lawa, która niegdyś pochłonęła Pompeje. Mimo katastrofy i upływu tysięcy lat do dziś możemy podziwiać ją ze zdumieniem, podczas odwiedzin tego dawnego miasta.
Mozaika szklana: zarówno ta matowa jak i błyszcząca. Ze względu na brak nasiąkliwości dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni. Niektórzy producenci stosują domieszki brokatu lub metali szlachetnych. Dzięki czemu drobne elementy przepięknie się błyszczą.
Ciekawym rozwiązaniem jest także metalowa mozaika. Jak jest wykonana? To po prostu ceramiczne kafle pokryte blaszkami aluminium, miedzi czy brązu. Matowe dekory doskonale korespondują z surowym wnętrzem nowoczesnych pomieszczeń.
Mozaikę ma to do siebie, że możemy ją ułożyć na wiele różnych sposobów. Jeśli lubimy kolory, to stworzenie różnobarwnych kompozycji, które skutecznie ożywią przestrzeń wkoło nas, nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. W nowoczesnych pomieszczeniach niezwykle gustownie prezentuje się jednobarwna mozaika w kolorach: szarości, fioletu czy wanilii. Modne są błyszczące dekory wpadające w odcienie czerwieni, czerni lub brązu. Nowoczesna mozaika może przedstawiać najróżniejsze obrazy, począwszy od motywów roślinnych oraz zwierzęcych, skończywszy na abstrakcyjnych figurach geometrycznych lub postaciach ze świata pop kultury.
O nowoczesności mozaiki świadczy nie tylko jej wygląd, ale także użyteczność. Tutaj wyróżnia się mozaika ceramiczna, która jest odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne (na posadzkę zalecamy stosować płytki o iii i wyższej klasie ścieralności). Możemy mieć pewność, że prawidłowo stosowane środki czystości, nie wpłynął negatywnie na jej stan. No i mamy dobrą wiadomość dla pań i panów, którzy pomagają w codziennych porządkach: mozaika ceramiczna jest odporna na zabrudzenia. Dzięki czemu znacznie mniej przeznaczamy czasu na jej czyszczenie i pielęgnację.
Uzyskaj dostęp na wyłączność! Inspiracje, trendy,
nowe produkty, ekskluzywne oferty
i wiele więcej prosto na Twój e-mail!