Kuchnia w stylu boho dzięki swoim nieszablonowym rozwiązaniom zbiera rzesze fanów na całym świecie. Wnętrza zaprojektowane w zgodzie z naturą, uporządkowane lecz z lekką nutą chaosu, w barwach ziemi, otoczone naturalnymi materiałami to elementy, które z pewnością musi posiadać boho kuchnia. Poniższe inspiracje i wskazówki pozwolą zapanować nad stylowym, niesztampowym i kontrolowanym chaosem w Twoim wnętrzu.
Styl boho wywodzi się z XIX wieku, głównie z kultury ludowej i cygańskiej. Termin bohema (franc. la bohème, łac. Bohemus – mieszkaniec Czech), od którego pochodzi skrót boho, określa paryską cyganerię artystyczną, do której zaliczano środowisko artystów, poetów, malarzy i aktorów.
W czasach Rewolucji Francuskiej ze względów ekonomicznych i społecznych, wiele artystów i twórców zmuszonych było do życia w biedzie. Skłonieni do odziewania się w stare, używane ubrania, cyganeria paryska zainspirowana wyglądem wędrownych Cyganów, rozpoczęła wyrażanie za pomocą ubioru swoje twórczą naturę w ekscentryczny, niekonwencjonalny i wysoce artystyczny sposób. Sądzono, że cyganie wywodzili się z bałkańskich obszarów Europy Wschodniej, głównie z Czech.
Członkowie środowiska artystycznego spędzali czas bawiąc się i tworząc. Demonstracja pogardy dla konwenansów, materializmu i norm społecznych wzbudzała liczne kontrowersje, zarówno ze względów obyczajowych, jak i awangardowego podejścia do sztuki. Począwszy od konieczności obniżenia standardów ubioru z powodu biedy, Bohema stała się ideologią przeciwną materializmowi i konwencjom społecznym. Wiara, że kreatywność jest cenniejsza od pieniędzy pozwoliła obalić standardy piękna i stworzyć nurt, który na drodze ewolucji pojawił się w modzie i aranżacji wnętrz.
Styl boho jest jednym z najczęściej wybieranych styli w aranżacjach wnętrz. Zamiłowanie do wyrażania artystycznej natury, pełnej niezależności i twórczej swobody można ujrzeć w mieszkaniach, domach, a nawet biurach i galeriach handlowych.
Styl boho w kuchni czyni ją przytulną, swobodną, funkcjonalną i otwartą na sielankę w gronie bliskich i przyjaciół. Inspiracja różnorodnością kultur była uwielbiana przez cyganerię. Afrykańskie motywy etniczne oraz folklor, tak odmienne od europejskich kultur, doskonale dodają wyjątkowości aranżacjom.
Zapewne zastanawiasz się z jakich elementów składa się perfekcyjnie zaprojektowana boho kuchnia? Meble, kolorystyka oraz odpowiednie dodatki tworzą całość aranżacji. Wybierając meble, kieruj się frontami o jak najbardziej naturalnym wyglądzie. Drewniane fronty, delikatne, z widocznymi usłojeniami, bądź pomalowane na biało będą stanowić idealną bazę do wprowadzenia dodatkowych kolorów do wnętrza. Jeśli chodzi o podłogę – postaw na naturalne drewno, bądź płytki drewnopodobne.
Twoje wnętrze musi emanować naturalnością, dlatego jasna, prosta, drewniana podłoga to kolejny element, stanowiący świetną podstawę do dalszej aranżacji. Jeśli jednak pragniesz dodatkowego koloru na podłodze, to wybierz grafitowe prostokątne płytki, które ułożone w szachownicę dodadzą ciekawego akcentu. Z całą gamą dodatkowych barw, które wprowadzisz za pomocą dodatków, boho kuchnia będzie prezentować się niezwykle oryginalnie.
Kuchnia boho może zostać urządzona z wykorzystaniem matowego wykończenia mebli, jak i mebli w połysku – obie opcje są równie atrakcyjne, umożliwiając rozmaite fantazje aranżacyjne. Jeśli dodatkowo jesteś miłośnikiem stylu retro, to mamy dobrą wiadomość – oba style potrafią się połączyć, tworząc obłędny efekt końcowy. Stylizowane meble retro lub wyszperana na targach staroci i następnie odnowiona zabudowa kuchenna z lat 60 doda awangardy i niekonwencjonalności, która była myślą przewodnią dziewiętnastowiecznej cyganerii.
Mówi się, że kuchnia jest sercem domu, więc nie może zabraknąć w niej stołu, który będzie pełnić wiele kluczowych funkcji – od spożywania posiłków po powierzchnię do twórczych zabaw i aktywności najmłodszych domowników. Stół, w zależności od powierzchni użytkowej kuchni, może przybierać różne rozmiary. Niewielkiej kuchni nie braknie uroku, jeśli zdecydujesz się na mniejszy stół, o cienkich, nieprzytłaczających nogach. Z kolei przestronna kuchnia przyjmie pod swój dach duży, masywny, rustykalny stół, z potężnymi nogami.
Jeśli jednak planujesz wyposażyć wnętrze w wyspę kuchenną, to swobodnie może ona pełnić rolę jadalni. Drewniany lub odpowiednio dobrany kamienny blat wkomponują się w aranżację boho.
Odpowiednio dobrana kolorystyka, to klucz do sukcesu w kwestii poprawnego zaprojektowania wnętrza ogarniętego kontrolowanym chaosem. Aby uzyskać kuchnię bogatą w radosną aurę i odważne połączenia, postaw na fuzję kolorów z wyjątkowymi duetami kolorystycznymi. Paletę barw boho można podzielić na poszczególne rodzaje:
barwy neutralne – kość słoniowa, ciepła biel, magnolia, alabastrowy, beżowy, migdał, owies, piasek, płowy, rumiany, latte, rattan,
barwy ziemiste –dymny, gołębi, greige, popiół, łupek, beton, glina, khaki, gips, kora, kamień,
barwy natury - oliwka, szałwiowa zieleń, mech, pistacja, limonkowa zieleń, jabłko, leśny, liść laurowy, butelkowa zieleń, drewno wiśniowe, taupe, orzech włoski, mahoń, sepia,
barwy pikantne – cynamon, drzewo sandałowe, umbra, czerń, sepia, karmel, toffee, laska wanilii, cacao, mokka, kurkuma,
barwy słoneczne – cytrynowy, ochra, złoto, stare złoto, kanarkowy, miód, musztarda, amarantowy, ceglasty, szkarłatny, truskawka, wino, rubin, kasztan, mandarynka, dynia, imbir, szafran, terakota, papaja, płomień, marchewka, figa, śliwka, bordo, oberżyna,
barwy kreatywne – Baker Miller Pink, guma balonowa, malinowy, różowy kwarc, Magenta, Baby Pink, Hot Pink, wiśniowy, Shocking Pink, ametyst, piwonia, orchidea, fiołkowy, Veri Peri, ciemny fiolet, lawenda, błękit, turkus, Baby Blue, kobalt, morski,
Barwy neutralne sprawdzą się jako tło pomieszczenia – dzięki takiemu zabiegowi ściany będą płótnem do wyrażenia charakteru domu, a wnętrze nie pozostanie nudne i jednolite. Dopełnieniem bazowych barw aranżacji będą barwy ziemiste oraz barwy natury – przejawiać się mogą jako posadzka, elementy wyposażenia - blat kuchenny, fronty mebli, stół, wyspa kuchenna lub krzesła. Barwy pikantne, słoneczne oraz kreatywne powinny występować w dodatkach wszechobecnych w całym wnętrzu – jako zastawa stołowa, obrusy, dekoracyjne poduszki, bibeloty, oświetlenie i w każdym elemencie, który może się pojawić we wnętrzu, emanując cyganerią, którą pragniesz uzyskać w swoim wnętrzu.
Kuchnia w stylu boho nie może się obejść bez charakterystycznego wzornictwa, podbijającego rozmaitość wnętrza. Paryska cyganeria ubóstwiała wyjątkowe wzory, często zaczerpnięte z motywów afrykańskich lub folkloru. Do najważniejszych wzorów, wykorzystywanych w stylu boho są:
Powyższe wzory najczęściej wykorzystywane są w formie dekoracji, we wnętrzach mogą przejawiać się na tapetach ściennych, kocach, poszewkach poduszek, zasłonach, obrusach, szmatkach i serwetkach, które dekorują boho wnętrza. Wyjątkowe zdobienia urozmaicają wnętrze, tworząc kontrolowany chaos dzięki stonowanej bazie, uzyskanej z przygotowanych wcześniej ścian i podłodze w wyciszonych barwach.
Boho kocha wszystko, co sprawia, że wyrażenie swojej artystycznej natury jest wyraziste. Dodanie makramy, koronek, haftów, pomponów, chwostów, ćwieków oraz aplikacji na powierzchni dekorów jest kluczowym zabiegiem, bez którego styl boho kuchnia nie może uzyskać.
Pióra, suszone kwiaty, buddyjskie mandale, rzeźby, plecione kosze czy gliniane garnki umożliwią stworzenie kontrolowanego chaosu. Swobodnie dobrana kolorystyka oraz nieszablonowy brak symetrii przestrzeni użytkowej, połączony z naturalną roślinnością rządzi we wnętrzach, uzyskując niesztampowe rozwiązania.
Ustawiony na stole masywny wazon z suszonymi kwiatami i trawą pampasową brzmi świetnie, a co powiesz na jadalnię, w której ścianę zdobi piękny, masywny gobelin w etniczne wzory, a po jego bokach pnie się stojący w kolorowej donicy epipremnum złocisty? Jeśli bliskość natury we wnętrzu jest dla Ciebie kluczowa, to powyższe nieszablonowe rozwiązanie pozwoli uzyskać efekt przechodzący Twoje najśmielsze oczekiwania.
Aranżując kuchnię w stylu boho należy pamiętać o mieszance kolorów i tekstur, które stworzą „kontrolowany nieład”. Pominięcie ręcznie robionych eksponatów wpłynie na autentyczność i wyrazistość aranżacji. Wspólne celebrowanie wolnego czasu wymaga zorganizowania kącika, w którym zasiądą domownicy, degustując pyszne potrawy.
Kuchnia z szałwiową zabudową kuchenną, górne szafki otwarte by wyeksponować kolorową ceramiczną zastawę stołową, pomieszczenie rozświetlone dzięki loftowym miedzianym lampom ściennym, a obszar roboczy pokrywa biały blat, na którym wypoczywają w promieniach słonecznych roślinki doniczkowe.
Dolną część kuchni pokryta posadzką wykonaną z płytek imitujących starą cegłę, ułożona w podwójną jodełkę, dekoracyjny chodniczek z utkanym ikatem, rozłożony nonszalancko na posadzce, stary drewniany stół z rattanowymi siedziskami czeka na zaproszonych gości, a powierzchnia ściany nad kuchenką gazową i okapem udekorowana została wyjątkową mozaiką Arabeska Antique Grey Połysk.
Jeśli powyższa aranżacja jest dla Ciebie zbyt stonowana, to może zainspiruje Cię wnętrze kuchni z intensywnymi ścianami w kolorze kurkumy, szarą zabudową kuchenna, miętową lodówką w stylu retro wraz z pasującą kolorystycznie wyspą kuchenną, masywny drewniany blat, etniczny dywanik, ożywiający pomieszczenie kolorami różu, czerwieni, pomarańczy, czerni i juty, rozstawionymi gdzie tylko miejsce pozwoli doniczkami z zieloną roślinnością, a cała aranżacja podkreślona płytkami Aztec Mountain Grey Matowy? Taka aranżacja z pewnością znajdzie swoich zwolenników.
Wiemy, że powyższe inspiracje mogą być przytłaczające, więc kolejna propozycja to kuchnia wyłożona białą mozaiką Mini Cegiełka Biała Połysk, biała zabudowa kuchenna z podłużnymi, srebrnymi uchwytami, drewniana podłoga z długich desek z towarzyszącym mu jutowym dywanem, dębowy szczotkowany blat z farmerską umywalką, a nad nim otwarte półeczki z ustawionymi przyprawami, kubkami, roślinami, dekoracyjnymi chwostami i minimalistycznymi lampami. Stonowana wersja boho kuchni to opcja dla osób ceniących sobie delikatność z lekkimi nutami szaleństwa. Taki efekt uzyskasz aranżując kuchnię w stylu Scandi Boho.
Styl boho to połączenie oryginalności, ekspresji, życia w zgodzie z naturą, wyjątkowej palety barw, nieszablonowego wzornictwa i swobody tworzenia wyjątkowych wnętrz.
Zabudowa kuchenna powinna stwarzać wrażenie nieco artystycznego nieładu, dlatego warto rozważyć otwarte półki, na których będą emanować swoim urokiem ceramiczne kubki, gliniane dzbanki i wiklinowe kosze z kwiatami. Wyjątkowe etniczne i orientalne wzory przejawiające się na dodatkach, są nie mniej ważne w kwestii uzyskania przytulnego ciepła domowego ogniska.
Zagospodaruj swoją boho kuchnię niecodziennymi płytkami ceramicznymi. Raw Decor oferuje szeroką gamę produktów, dzięki którym Twoja kuchnia stanie się jednogłośnie sercem domu.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Uzyskaj dostęp na wyłączność! Inspiracje, trendy,
nowe produkty, ekskluzywne oferty
i wiele więcej prosto na Twój e-mail!