Minimalizm – trend zdawałoby się zupełnie niepasujący do iście konsumpcyjnych czasów. A jednak coraz częściej gości nie tylko w modzie, ale również we wnętrzach. Jeżeli więc jednym z Waszych noworocznych postanowień jest utrzymanie nienagannego porządku, sprawdźcie jak przemycić go do kuchni! W końcu to właśnie w tym pomieszczeniu najłatwiej o chaos!
- To nie jest bałagan, tylko bardzo skomplikowany porządek – rzekł niegdyś najsłynniejszy miś świata, czyli Kubuś Puchatek. Co ważne, w tych słowach znajduje się ziarenko prawdy, bowiem przysłowiowy galimatias nigdy nie bierze się znikąd. Życie pełne napięć, przesadny sentymentalizm, niechęć do sprzątania, skłonność do gromadzenia – w końcu wszystko może się przydać.
A gdyby tak pozbyć się tego, co zbędne? Przejrzeć szafki, półeczki, zakamarki? Usunąć te elementy, które tylko niepotrzebnie zajmują przestrzeń? Generalne porządki to zdaniem architektów pierwszy krok, by urządzić kuchnię w stylu minimalistycznym! Spokojnie, nie ma potrzeby porywać się z motyką na słońce. Najlepiej podzielić pracę na niewielkie odcinki, tak aby nie stracić energii. Kiedy wszystko będzie już za nami, możemy przejść do planowania aranżacji.
Mniej znaczy, więcej – maksyma prawdziwego giganta współczesnej architektury, Miesa van der Roche, nazywanego również twórcą stylu minimalistycznego. Pytanie, co dokładnie owo „mniej” oznacza we wnętrzach? Pustkę, niedostatek? Wręcz przeciwnie, jest synonimem przestrzeni! Przestrzeń w szafkach, półkach – to wszystko przekłada się na jakość życia!
Zdaniem psychologów nadmiar rzeczy budzi negatywne emocje. Zajmuje czas, zabiera energię, obciąża umysł! Przekłada się na chaos w sercu i duszy – utrudnia kontakty międzyludzkie, sprzyja nieporozumieniom. Urządzając kuchnię, a najlepiej całe mieszkanie w duchu minimalizmu oczyszczamy umysł, zyskujemy chęci i motywację do działania!
Kuchnia w stylu minimalistycznym może mieć wiele twarzy – industrialną, skandynawską, rustykalną, nowoczesną. Łączyć w sobie estetykę Północy i filozofię Dalekiego Wschodu. Nie ma w niej miejsca na nadprogramowe bibeloty i zbyt wiele kolorów. Meble? Proste i ergonomiczne, niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jeżeli chodzi o materiały, dobrze postawić na: drewno, bambus, rattan, ceramikę, kamień. Co z dodatkami? Delikatne, nienarzucające się w wyważonej ilości! Dużo bardziej od nich liczy się człowiek i jego potrzeby!
Butelkowa zieleń, głęboki granat? Te kolory będą pasowały bardziej do stylu glamour, aniżeli minimalistycznego. Tutaj paleta barw jest dość mocno ograniczona. To przede wszystkim rozmaite odcienie bieli – od ciepłych po chłodne. Kuchnia minimalistyczna nieśmiało przekonuje się również do pasteli – różu, mięty, brzoskwini.
Meble kuchenne powinny być nie tylko piękne, ale charakteryzować się ergonomią. Na próżno w nich szukać zdobionych frontów, jaskrawych kolorów, wyszukanych konstrukcji. Są proste, funkcjonalne, a przy tym niezwykle pojemne. Z reguły jasne, choć niekoniecznie białe. Znajdziemy wśród nich zgrabne regały, półki, pojemne szafki z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania. Dzięki nim zawsze będziemy wiedzieć, gdzie czego szukać.
Styl minimalistyczny bazuje na naturalnych materiałach. Drewno, kamień, ceramika i bambus lub rattan to idealna kombinacja, która nie tylko wygląda bardzo stylowo, ale i gwarantuje doskonały klimat. Ponadczasowy styl i charakter!
Bazujące na stonowanych kolorach wnętrze, warto urozmaicić nieco bardziej wyrazistymi dodatkami. Grafiki i obrazy w czarnych ramach, rośliny w ciekawych doniczkach – dodadzą kuchni wyrazu, a jednocześnie jej nie zagracą! Jeżeli nie jesteście do nich przekonani, postawcie na designerski toster lub czajnik, które cudownie spersonalizują przestrzeń, nie zaburzając przy tym spokoju i harmonii.
Rattanowe, ażurowe lub na długim ruchomym ramieniu – za piękną, choć nieco oszczędną formą podąża funkcjonalność. Lampy w stylu minimalistycznym dają dużo nastrojowego światła. Tworzą ciepłą, przytulną atmosferę. Ogromną rolę w kuchni odgrywają również okna – duże i widne są najbardziej pożądane!
Kuchnia styl minimalistyczny komponuje się dobrze zarówno z klasyczną jodełką, jak i jasną mozaiką ułożoną w regularny wzór – koniecznie ze spoiną w neutralnej barwie, która nie będzie kontrastować z pozostałymi elementami wyposażenia.
Chcąc odmienić swoją kuchnię i wprowadzić do niej styl minimalistyczny, warto zajrzeć na… Instagram, gdzie czeka na nas mnóstwo ciekawych propozycji! Hasztag #kuchniainspiracje jest jednym z najczęściej wyszukiwanych!
Szarość cudownie kontrastuje z wszechobecną w kuchni minimalistycznej bielą. Przełamuje jej monochromatyczny, monotonny charakter. Jednocześnie wciąż jest barwą neutralną, więc nie drażni, nie zakłóca odbioru. Ma wiele twarzy – ten kolor potrafi być pastelowy, gołębi, antracytowy. Może też iść w kierunku ciepłego beżu! Jak przemycić go do wnętrza?
Opcji jest wiele, jednak to mozaika jest jedną z tych najbardziej urzekających! Wystarczy jedna ściana ozdobiona drobnymi płytkami, aby kuchnia zmieniła się nie do poznania! W tej roli doskonale odnajdzie się nieoczywista Arabeska Dover Serenity Blue Połysk, która sama w sobie stanowi oryginalną – ale nie narzucającą się dekorację!
Minimalistyczna biała kuchnia to klasyka, która wcale nie oznacza nudy! Wystarczy doprawić ją dużą ilością blasku – i nie chodzi tu o meble, a o płytki! Model Stick wydaje się wręcz stworzony do tej roli! Wystarczy na niego spojrzeć! Prosty, a zarazem niezwykle przyjemny i lekki w odbiorze! Dzięki temu samemu kolorowi, co ściany, nie będzie zbytnio rzucał się w oczy, jednak sposób ułożenia sprawi, że wnętrze nabierze całkiem nowego, oryginalnego wyrazu!
Minimalistyczna mała kuchnia, minimalistyczna kuchnia z salonem, minimalistyczna kuchnia w bloku – okazuje się, że ten na pozór uniwersalny styl rodzi wiele pytań i wątpliwości. Czy słusznie? Absolutnie! Minimalizm jest niezwykle plastyczny! Będzie wyglądał dobrze w każdym wnętrzu – zarówno w przestronnym lofcie, jak i ciasnej kawalerce. Wystarczy spojrzeć na podstawowe założenia: funkcjonalność, prostota, ergonomia!
Styl minimalistyczny, który przejawia się w prostocie form, jest wręcz stworzony dla niewielkich wnętrz! Maksyma „mniej znaczy więcej” sprawdza się tutaj w stu procentach! Zgeometryzowane formy, łagodne linie, rozproszone światło pomogą stworzyć funkcjonalną, a przy tym niezwykle estetyczną przestrzeń bez grama zbędnych dodatków!
Kuchnia w bloku z wielkiej płyty to nie lada wyzwanie! Mała, ciasna, nierzadko pozbawiona okna! Jasne szafki z przesuwnymi frontami, eteryczne Flabellum na ścianie, reflektorki oświetlające blaty – styl minimalistyczny, dzięki ograniczonej kolorystyce i liczbie dodatków jest w stanie zniwelować panujące w niej dysproporcje. Wprowadzić harmonię i ład, a nawet optycznie powiększyć przestrzeń!
Łączenie kuchni z salonem to niezwykle popularne, a przy tym praktycznie rozwiązanie. Realne nawet w niewielkiej kawalerce! W końcu tego rodzaju mieszkaniach liczy się dosłownie każdy metr! Wyspą kuchenną może być wysoki stół, służący w ciągu dnia do pracy. Szerokie krzesła zastąpmy podręcznymi stołkami lub wygodnymi hokerami. Do oddzielenia przestrzeni jadalnianej od wypoczynkowej wykorzystajmy płytki, np. urocze minimalistyczne heksagony.
Styl minimalistyczny nie okazał się chwilowym kaprysem. To przemyślany sposób na aranżację wnętrz. Wynika zarówno z estetyki, jak i filozofii życia. Polega na eliminacji wszystkiego, co zbędne, koncentracji na tym co ważne. Podkreśla miłość do praktycznych rozwiązań. Doskonale odnajduje się w kuchni!
Sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach. W aranżacjach stosuje się ergonomiczne meble, jasne kolory, naturalne materiały. Wystroju dopełnia prosta w formie mozaika Raw Decor! Otulone nią ściany lub podłogi będą swoistego rodzaju kropką nad „i”. Do wyboru mamy dwa rodzaje zdobień – geometryczne, nieco surowe i miękkie, łagodne linie.
Uzyskaj dostęp na wyłączność! Inspiracje, trendy,
nowe produkty, ekskluzywne oferty
i wiele więcej prosto na Twój e-mail!