Kuchnia bez okna? Jeden z największych grzechów architektonicznych lat 80-tych XX wieku, rzeczywistość mieszkańców osiedli z wielkiej płyty. Możemy siedzieć bezczynnie i narzekać lub spróbować ją zreinterpretować! Nadać jej nowoczesnego charakteru! W końcu czym jest życie bez wyzwań?
Jaka jest jej geneza? Kto wpadł na tak “genialny” pomysł? W końcu kuchnia to pomieszczenie, w którym panują bardzo specyficzne warunki – duża wilgotność, zmienne temperatury. Aż prosi się o okno!
Tak naprawdę, absurd ten pozostaje bez zdecydowanego rozwiązania od czasów twórczości Stanisława Barei. To właśnie on zauważył go jako jeden z pierwszych, a następnie postanowił przekuć w satyrę. Kto wie, być może to właśnie mała kuchnia bez okna była inspiracją do stworzenia kultowego serialu “Alternatywy 4”?!
Ważne! Ten bezsensowny pomysł miał być częściowo rekompensowany przez tzw. okienko podawcze, które finalnie zamiast doświetlać wnętrze, stworzyło klimat rodem z baru mlecznego lub dworca PKP! Przenosząc jednocześnie wszelkiego rodzaju zapachy i opary do salonu!
Aranżacja kuchni bez okna wymaga nie lada kreatywności, inwencji i poświęcenia, bowiem nawet najbardziej przytulne pomieszczenie pozbawione naturalnego światła stanie się przygnębiające. A to dopiero początek wyzwań, którym trzeba będzie stawić czoła!
Oświetlenie, wentylacja, odpowiedni dobór kolorów i materiałów. Każdy krok projektu powinien być bardzo dobrze przemyślany, gdyż zbyt pochopnie podjęte decyzje mogą nas wiele kosztować! Aby zminimalizować ryzyko błędów, stworzyliśmy mini poradnik, który bez dwóch zdań ułatwi aranżację kuchni bez okna!
By jak najlepiej zaaranżować małą kuchnię bez okna, warto uprzednio dokładnie ją wymierzyć. To najprostszy sposób na uniknięcie architektonicznych rozczarowań, bowiem nawet niewielkie odchylenia mogą rzutować na funkcjonalność tego niedużego pomieszczenia. Gdy ten krok będzie już za nami, możemy zabrać się za właściwą aranżację!
Głęboki fiolet, a może czerń? Nie ma mowy! Ciemne barwy pochłaniają światło. Z kolei jasne doskonale kompensują brak okna! Idealnym rozwiązaniem będą więc stonowane, subtelne kolory – delikatne szarości, pastele, beże, złamana biel. Ważne! W wyjątkowo małych kuchniach liczy się nie tylko odcień ścian czy też podłóg, ale również wyposażenia!
Żyrandol, kinkiet, a może klosz? Nic z tych rzeczy! Mała kuchnia, a zwłaszcza ta bez okna wymaga specjalnej oprawy! Najlepszym wyborem będzie oświetlenie punktowe LED. Subtelne, lekkie, gwarantuje ciekawy efekt wizualny. Optycznie powiększa wnętrze!
Okap, kratka wentylacyjna – w małej kuchni bez okna to konieczność! Zarówno dla zdrowia jej użytkowników, jak i dobrego mikroklimatu całego budynku! Ich brak może skutkować poważnymi konsekwencjami, rozwojem grzybów i pleśni!
W małej kuchni bez okna, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, znajdą zastosowanie meble kompaktowe, które pomimo niewielkich rozmiarów są bardzo pojemne. Zdołają pomieścić wszelkiego rodzaju sprzęty i akcesoria niezbędne do przygotowywania potraw.
PORADA EKSPERTA!
Jednym z prostszych sposobów na zyskanie dodatkowej przestrzeni jest likwidacja grzejnika. Jego obecność na tak małym metrażu jest tak naprawdę całkowicie zbędna. Wręcz przeszkadza! Uniemożliwia zaprojektowanie efektywnej zabudowy w kształcie litery L.
Oczywiście, zamiast głowić się i zastanawiać nad aranżacją małej kuchni bez okna możemy zdecydować się na radykalne zmiany – wyburzenie ściany. Zyskując w ten sposób otwartą przestrzeń oraz dostęp do okna znajdującego się w sąsiednim pomieszczeniu, a tym samym naturalnego światła! Fani twórczości Doroty Szelągowskiej z pewnością będą zachwyceni!
W jej programach niejednokrotnie można było zaobserwować ten zabieg, który, choć niezwykle efektowny, wymaga nieco zachodu (formalności) i silnych rąk do pracy! Zanim chwycimy za młot, powinniśmy skontaktować się ze spółdzielnią. Może bowiem okazać się, że mamy do czynienia ze ścianą nośną, której usunięcie grozi zawaleniem całego budynku!
Wyburzenie ściany działowej jest znacznie prostsze i z reguły nie wiąże się z przykrymi konsekwencjami, wręcz przeciwnie! To sposób na otwartą kuchnię z salonem, gościnne wnętrze – idealne do spotkań, rozmów, spożywania wspólnych posiłków. Zdecydowanie warto wziąć go pod uwagę.
W małej kuchni niezwykle ważny jest dobór kolorów i materiałów wykończeniowych. Dzięki nim będziemy w stanie optycznie powiększyć przestrzeń. Jeżeli chodzi o ściany, najkorzystniej wypadną neutralne barwy. Brzmi banalnie i zachowawczo?
Mozaika Raw Decor to remedium na nudę w niewielkim wnętrzu! Doskonale odbija światło, a co za tym idzie, optycznie powiększa pomieszczenie. Daje nieskończone możliwości aranżacyjne! Do wyboru mamy różne wzory, odcienie i faktury, co pozostawia szerokie pole do eksperymentów.
Płytki do małej kuchni powinny być: jasne, błyszczące, utrzymane w duchu minimalizmu.
W ofercie Raw Decor bez problemu znajdziemy modele spełniające wyżej wymienione kryteria.
Wskazówka! Mozaiki Raw Decor warto użyć do wypełnienia przestrzeni między kuchnią a blatem. Ułożyć do ¾ wysokości ściany. Taki zabieg pomoże wyrównać proporcje pomieszczenia i sprawi, że będzie się wydawało optycznie nieco szersze. Jeżeli chodzi o podłogę, najlepszym rozwiązaniem będą gładkie kafle lub wodoodporne panele.
Przy aranżacji małej kuchni bez okna, wcale nie trzeba korzystać z pomocy projektanta! W sieci nie brakuje inspiracji. “Kuchnia bez okna aranżacje”, “mała kuchnia bez okna aranżacje” – pod tymi hasłami znajdziemy mnóstwo gotowych rozwiązań, które pomogą nam stworzyć wymarzoną przestrzeń. Poniżej garść pomysłów!
Styl skandynawski, to styl minimalistyczny, a zarazem przytulny i funkcjonalny. Wręcz idealny do kuchni o ograniczonym metrażu. Motywem przewodnim jest biel. Aczkolwiek nie należy przesadzać z jej ilością, gdyż użyta w nadmiarze da efekt sterylnego, wręcz szpitalnego wnętrza. Dobrym pomysłem na jej „przełamanie” będzie drewno lub pastelowa mozaika.
Lustro w kuchni? W stylu glamour każdy chwyt jest dozwolony! Lustro otwiera wnętrze i wizualnie powiększa przestrzeń. Pytanie: w jaki sposób je zaaranżować? Propozycji jest co najmniej kilka! Dekoracyjna tafla wcale nie musi znajdować się tuż nad blatem! Może upiększyć pustą ścianę, fronty szafek! Istotne, aby finalnie tworzyła z wnętrzem spójną całość!
Japandi to połączenie japońskiej harmonii i skandynawskiej prostoty. Nawet niewielka kuchnia urządzona w tym stylu będzie wyglądać imponująco! Stanie się synonimem rodzinnego ciepła i spokoju. W jej aranżacji można wykorzystać drewniane meble, naturalne odcienie farb, wiklinowe dodatki. W tym przypadku: mniej znaczy więcej!
Jak widać nie taka straszna kuchnia bez okna, jak ją malują. Odpowiednio zaaranżowana może stać się największym atutem mieszkania! Na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu? Kolory będą miały tutaj kluczowe znaczenie.
Największą moc ma biel, która doskonale rozjaśnia ciemne, pozbawione dostępu do naturalnego światła pomieszczenia. Jasne ściany, jasne meble, jasna podłoga? Takie monochromatyczne wnętrze może jednak wydawać się nudne. Aż prosi się o przełamanie!
Nikt nie zrobi tego lepiej, niż mozaika Raw Decor! Dostępna w wielu wzorach i odcieniach, bez problemu wpisze się w rozmaite trendy, bez obaw o efekt przytłoczenia! Nada pomieszczeniu głębi i znacznie je ożywi! Jeżeli brakuje Wam inspiracji na jej wykorzystanie, koniecznie zajrzyjcie na nasze profile na Facebooku i Instagramie!
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Uzyskaj dostęp na wyłączność! Inspiracje, trendy,
nowe produkty, ekskluzywne oferty
i wiele więcej prosto na Twój e-mail!