Jak dbać o płytki? Kompletny przewodnik!

Na pozór sprawa wydaje się banalnie prosta – najpierw odkurzanie, a później mopowanie. Dlaczego jednak po chwilowym – z reguły tygodniowym zachwycie wszystko wraca do stanu sprzed porządków? Na płytkach widać grubą warstwę kurzu, osad z mydła i kamień! Mamy na nie sposób, a tak właściwe aż cztery!

rozowa-lazienka
bialo-zlota-kuchnia

Jak dbać o płytki? Motywacja to podstawa!

Utrzymanie płytek w bezwzględnej czystości to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy w domu są też zwierzęta lub małe dzieci. Warto jednak przywrócić im nienaganny wygląd, gdyż to właśnie one w dużej mierze wyznaczają ton aranżacji. Przesądzają o odbiorze wizualnym kuchni czy też łazienki.

Zanim przejdziemy do konkretów, zacznijmy od motywacji, bowiem bez niej nie ruszymy z miejsca. Marie Kodo, autorka bestselleru „Magia sprzątania” zapewnia, że porządek w domu, to porządek w głowie! Według niej harmonijne, czyste i uporządkowane wnętrza wykazują zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie. I trudno się z tym nie zgodzić! Płytki pokryte grubą warstwą kamienia, pożółkłe fugi – w takich okolicznościach trudno o efektowny odpoczynek.

Rada Raw Decor!

Brakuje Ci motywacji? Zajrzyj na Instagram Raw Decor! Realizacje naszych klientów mówią same za siebie. Idealne błyszczące lub matowe kafle są gwarantem efektownej aranżacji! Zachwycają już od pierwszego spojrzenia!

grubosc-plytek-podlogowych

Jak dbać o płytki? Plan działania!

Sądzę, że nikt z nas nie lubi sprzątać długimi godzinami. Mało tego, często odkładamy ten przykry obowiązek na ostatnią chwilę, stresując się, chociażby niespodziewaną wizytą gości! Aby proces ten przebiegał sprawnie i przyniósł oczekiwane efekty, wymaga dobrego rozplanowania najmniejszych szczegółów.

Warto wyznaczyć sobie możliwe do realizacji cele i konsekwentnie je wypełniać: każdego dnia przeznaczać kilka chwil na „ogarnianie”, zamiast poświęcać cały weekend na wymiatanie kurzy, szorowanie fug oraz kafli. Niezbędne będą papier i długopis.

Na kartce rozpisz nazwy wszystkich pomieszczeń w domu – nie zapomnij o garażu i spiżarce, w nich również bardzo często znajdują się płytki! Pod każdą z nich, dodaj stosowny komentarz. Zawrzyj w nim informacje na temat tego, jakie przestrzenie wymagają dokładnego posprzątania. Dla przykładu, w kuchni będą to: ściana nad blatem, podłoga. Jeżeli chodzi o łazienkę, kafle odgrywają w niej bardzo ważną rolę. Wypełniają praktycznie każdy zakamarek!

Proponowane produkty

Jak dbać o płytki? Lista potrzebnych rzeczy!

Zanim zabierzesz się do pracy, dowiedz się, czego będziesz potrzebować. Płytki mają bowiem różne wymagania, matowe wydają się duże łatwiejsze w utrzymaniu czystości, jednak to nie znaczy, że zadowolą się byle czym!

Gumowe rękawiczki, gąbki, ściereczki, odkurzacz, środki czyszczące – my polecamy te naturalne, ręczniki papierowe, mop.  Nie zapominajmy również o tym, że sporo zanieczyszczeń gromadzi się w fugach! Pod wpływem wilgoci mogą one z czasem przekształcić się w niebezpieczne dla zdrowia grzyby. Do ich usunięcia przyda się szczoteczka o półtwardym włosiu – wystarczy ta najzwyklejsza, pierwotnie przeznaczona do mycia zębów, za kilka złotych z Rossmanna.

Jak dbać o płytki? Kompletny przewodnik!

Jak dbać o płytki w kuchni? Jak dbać o płytki podłogowe? Jak dbać o płytki pod prysznicem? Jak dbać o płytki ścienne? Jak dbać o płytki dekoracyjne? Jak dbać o płytki na wysoki połysk? Jak dbać o płytki matowe? Czym myć płytki, żeby się błyszczały? Co z fugami?! Jak widać, temat ten rodzi wiele pytań. Wpędza w zakłopotanie nawet perfekcyjne panie domu! Mamy nadzieję, że nasz mini poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości! Zaczynamy!

czym-myc-kafelki-po-remoncie

Jak dbać o płytki w kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym łatwo o zabrudzenia. Nierzadko coś wykipi podczas gotowania – zabrudzi płytę i pokrętła, a jeszcze coś innego zachlapie. W okresie świątecznych przygotowań staje się ona prawdziwym polem walki! Płytki najczęściej umieszczone są na ścianie, w okolicach blatu oraz na podłodze, czyli w tzw. strefie zagrożenia. Jak o nie dbać? Jak poradzić z zabrudzeniami i tłustymi plamami?

Codzienna pielęgnacja to przede wszystkim zmywanie ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Przyda się również miękka szmatka z mikrofibry – kluczowe, aby się nie strzępiła – nie pozostawiła nieestetycznych paproszków. Jeżeli chodzi o środek do zadań specjalnych, mamy kilka propozycji. Do jasnych kafli możemy użyć kwasku cytrynowego lub octu, w przypadku ciemnych istnieje ryzyko odbarwienia. Kolejnym, polecanym środkiem jest soda oczyszczona. Pozostawiona na dłuższą chwilę, rozpuści wszelkiego rodzaju plamy i zabrudzenia – w tym również te, które zgromadziły się w fugach.

Jak dbać o płytki podłogowe?

Płytki podłogowe to niekwestionowany faworyt, jeżeli chodzi o wykończenie kuchni i łazienek. Najprostszą metodą czyszczenia jest odkurzanie, a następnie mopowanie na mokro. Pierwszy etap pozwala zlikwidować tzw. luźne zabrudzenia, takie jak kurz i roztocza, piasek czy włosy. Decyduje o efekcie finalnym! A zatem, czym myć płytki, żeby się błyszczały?

Najprościej zastosować wspomniany roztwór z octu i wody w proporcjach ok. 2 łyżki octu na 5 litrów wody, aby zneutralizować charakterystyczny lekko kwaśny zapach, warto pokusić się o dodanie kilku kropelek olejku z pomarańczy! To jeden z lepszych patentów na smugi na płytkach podłogowych po umyciu!

Jak dbać o płytki ścienne?

Zarówno w kuchni, jak i w łazience ściany zazwyczaj wyłożone są płytkami. Wystarczy chwila nieuwagi, aby pokryły się nieestetycznymi plamami. Prawdą jest, że z zabrudzeniami doskonale poradzą sobie wysokiej klasy środki do czyszczenia, które można nabyć, chociażby w drogeriach. Problem w tym, że nie zawsze mamy je pod ręką. Wówczas, po raz kolejny z pomocą przychodzą nam popularne, a zarazem niezwykle ekologiczne sposoby DIY.

Jeżeli plama dopiero co powstała, wystarczy odsączyć ją ręcznikiem papierowym, a następnie przetrzeć delikatnie nasączoną gąbeczką. Kolejnym polecanym, a jednocześnie niezwykle zaskakującym patentem jest pianka do golenia, która dzięki wysokiej zawartości stężonego mydła doskonale usuwa różnorodne zanieczyszczenia!

Jak dbać o płytki pod prysznicem?

Strefa kąpielowa to wyjątkowa przestrzeń w każdym domu. To właśnie tutaj odpoczywamy, relaksujemy się po ciężkim dniu. Niestety bywa dość problematyczna w utrzymaniu czystości. Wilgoć, rozchlapująca się woda, na armaturze i płytkach niezwykle łatwo gromadzi się kamień. Chcąc się go pozbyć, warto sięgnąć po sok z cytryny lub kwasek, który nie dość, że pomoże pozbyć się osadu, sprawi, że kafle będą czyste i błyszczące!

Jak dbać o płytki na wysoki połysk?

Płytki na wysoki połysk wyglądają niezwykle stylowo i elegancko, optycznie powiększają przestrzeń. Mają gładką powierzchnię, więc kurz do nich nie lgnie, jednak jeśli już się osadzi, to mocno rzuca się w oczy! Pozostaje jeszcze kwestia odcisków czy też zacieków – zdarza się, że błyszczące kafle wymagają dodatkowego polerowania. Należy postępować z nimi niezwykle ostrożnie, gdyż zbyt silne środki mogą uszkodzić ich powierzchnię!

Najlepiej myć je ciepłą wodą – bez dodatków, a w miarę możliwości zainwestować w parownicę, która pod wpływem działania wysokiej temperatury dokładnie usunie wszelkiego rodzaju zabrudzenia i co najważniejsze – nie pozostawi smug!

Jak dbać o płytki matowe?

Płytki matowe choć piękne, niewłaściwie pielęgnowane mogą stracić swój urok. Jak o nie dbać? Również i tutaj świetnie sprawdzi się roztwór ciepłej wody z octem! Do czyszczenia warto użyć miękkiej szczoteczki, twarda może porysować ich powierzchnię.

Jak dbać o płytki dekoracyjne?

Płytki dekoracyjne, których flagowym przykładem są mozaiki Raw Decor nie wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji, choć ze względu na zróżnicowaną wielkość i kształty mogłoby się wydawać inaczej. Problematyczne mogą okazać się jedynie fugi, a w szczególności te cementowe, które w przeciwieństwie do epoksydowych, o wiele bardziej chłoną wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Jak o nie dbać? Białe i jasne można odświeżyć za pomocą proszku do pieczenia! Wystarczy nanieść go na spoinę, pozostawić na ok. 30 minut, a następnie spłukać dużą ilością wody. Możemy również skorzystać z pasty do zębów – wyciskamy na szczoteczkę, pocieramy, zmywamy po upływie kwadransa!

czym-myc-kafelki-po-remoncie-piana

Jak dbać o płytki? Sprawdzone patenty DIY!

Drogi, oznacza lepszy? To stary mit obalony już wieki temu, jednak wciąż powielany. Okazuje się, że dobry środek do sprzątania nie musi kosztować krocie. Mało tego, można go przygotować samodzielnie i to na wiele sposobów! Poniżej garść inspiracji!

Petent z płynem do płukania!

Masz problem z nawracającymi smugami, zaciekami? Twoje płytki straciły blask? Sięgnij po płyn do płukania tkanin! Zmieszaj go z wodą w proporcji 1:4, rozpyl na ściereczce, a następnie przetrzyj problematyczne miejsca, wypoleruj do sucha. Gotowe!

Domowy środek do czyszczenia płytek! Antybakteryjny!

Twoje kafelki pokryły się brzydką pleśnią? Sięgnij po domowy środek czyszczący! Połącz ciepłą wodę z octem – 1 szklanka octu na 4 litry wody. Dokładnie wyszoruj wszystkie problematyczne miejsca, a następnie spłucz obficie zimną wodą.

Nietypowe zastosowanie tabletek do zmywarki!

Tabletki do zmywarki doskonale radzą sobie z usuwaniem ciężkich zabrudzeń! Dosłownie je rozpuszczają! Ponadto zawierają substancje nabłyszczające. Perfekcyjne panie domu używają ich nie tylko do mycia naczyń, ale również płytek! Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania! Kapsułkę wystarczy wrzucić do wiaderka z ciepłą wodą, poczekać aż się rozpuści, a następnie umyć podłogę lub ściany.

Domowy środek do czyszczenia fug

Najbardziej skutecznym domowym sposobem czyszczenia fug jest roztwór przygotowany na bazie sody oczyszczonej. Bardzo dobrze radzi sobie z zabrudzeniami, osadem, kamieniem. Wystarczy jedną saszetkę rozpuścić w 100 ml wody, nanieść wzdłuż spoin, zostawić na 30 minut, a następnie spłukać obfitą ilością wody.

BESTSELLERY

Jak dbać o płytki? Podsumowanie

Chociaż większość z nas przypomina sobie o płytkach w okolicy świąt, to niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zaniedbane kafle to nie tylko kwestia estetyki, ale również higieny. Ryzyko rozwoju chorobotwórczych grzybów i pleśni!

Na szczęście ich pielęgnacja nie jest wymagająca, wystarczy bowiem każdego tygodnia poświęcić im kwadrans lub dwa. Pokryć grubą warstwą sody, potraktować octem, a w tym czasie obejrzeć fragment ulubionego serialu lub zadzwonić do przyjaciółki. To się nazywa łączyć przyjemne z pożytecznym!

Przeczytaj także

Łazienka w stylu skandynawskim – czym się wyróżnia i jak ją zaaranżować?

Łazienka na poddaszu – jak funkcjonalnie ją urządzić? Inspiracje

Kuchnia w stylu rustykalnym – charakterystyka i pomysły aranżacyjne