Minimalizm, komfort, szacunek do natury – te słowa nierozerwalnie łączą ze stylem, który coraz śmielej wkracza do wnętrz. Mowa o japandi, czyli mieszance stylu japońskiego ze skandynawskim. Chcesz wykorzystać we własnym domu styl japandi? Kuchnia to pomieszczenie, w którym taka aranżacja sprawdzi się idealnie!
Japandi to coś więcej niż styl. Stanowi bowiem sposób życia, który polega na pozbywaniu się zbędnych rzeczy. Dzięki temu we wnętrzach znajduje się wyłącznie to, co niezbędne. Uporządkowana przestrzeń daje domownikom komfort. Mimo ograniczonej liczby przedmiotów oraz oszczędności form nie ma ryzyka, że wnętrze będzie chłodne i nieprzyjemne – styl Japandi jest przytulny. Jak to możliwe? We wnętrzu nie brakuje naturalnych surowców w ciepłych barwach. To właśnie one dają przytulny efekt.
Wnętrza, w których styl Japandi miesza się ze skandynawskim, są stonowane pod względem kolorystycznym. Jako bazowe kolory sprawdzą się biel, beż czy szarość. Funkcję barw uzupełniających spełniają czerń i brąz. Ciemne odcienie urozmaicają wystrój, jednak nie można z nimi przesadzać. Mają być jedynie dodatkiem w aranżacji.
Co ze wzorami, kiedy urządzasz wnętrze Japandi? Kuchnia, łazienka czy salon w tym stylu powinny być wypełnione przede wszystkim gładkimi powierzchniami. W stylu Japandi ważny jest porządek, więc ornamenty nie są najlepszym rozwiązaniem. Mogą się pojawić wzory, które wynikają z zastosowania naturalnych materiałów, na przykład rysunek drewna. Jako niewielki dodatek sprawdzą się też motywy ze Skandynawii czy Japonii. Odpowiednie będą wzory geometryczne i nawiązujące do kwitnącej wiśni.
Pomieszczenie w stylu Japandi dekoruj oszczędnie. To nie jest stylistyka, w której sprawdzą się dowolnie dobrane bibeloty w różnych kolorach i stylach. Magnesy na lodówce to zły pomysł! Dekoracji jest mało, dlatego każda z nich powinna wyróżniać się wyjątkowym designem. Do wnętrz urządzonych w stylu Japandi pasują drewniane ozdoby, ceramiczne naczynia oraz rośliny.
Przeczytaj także: Płytki heksagony w kuchni – podpowiadamy, jak je wybrać!
Wiesz już, czym charakteryzuje się styl japandi. Kuchnia to pomieszczenie, w którym szczególnie warto go wykorzystać. To właśnie tam porządek i funkcjonalna przestrzeń są na wagę złota.
Kuchnia w stylu japandi powinna bazować na maksymalnie trzech kolorach. Na ścianach sprawdzi się biel. Możesz wybrać szafki w odcieniu greige, który łączy szarość z beżem. Uzupełnieniem będzie drewniany blat. Takie zestawienie kolorystyczne sprawia, że pomieszczenie jest przytulne i stonowane.
Koniecznie zdecyduj się na pełne fronty – dzięki nim łatwiej jest zachować porządek. Powinny być zupełnie gładkie, na przykład otwierane dotykowo. Zdecyduj się na urządzenia w zabudowie. Lodówka czy zmywarka niepotrzebnie zaburzyłyby uporządkowaną przestrzeń, dlatego warto zrezygnować z widocznych sprzętów.
Kuchnia Japandi nie jest raczej pomieszczeniem, w którym znajdziesz ogromną liczbę dodatków. To jednak nie znaczy, że jest ich zupełnie pozbawiona. Wybieraj spośród takich ozdób, które pełnią jednocześnie praktyczną funkcję. Dobrym rozwiązaniem są drewniane akcesoria, na przykład deska do krojenia. We wnętrzu możesz też wykorzystać wazon czy naczynie z ceramiki.
Ważnym elementem aranżacji kuchni jest oświetlenie. To ono wpływa na wygodę podczas gotowania i stanowi dekorację. Lampy, które mają przede wszystkim zdobić, powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Nad stołem możesz zawiesić wiklinowy model. Klosz będzie przepuszczał nieco światła, która stworzy subtelny wzór na ścianie.
Jeśli możesz, nie zakrywaj okien w pomieszczeniu. Kuchnia w stylu Japandi powinna być dobrze doświetlona. Świetnie, jeśli masz w domu duże przeszklenia, które wpuszczą do wnętrza naturalne światło.
Przeczytaj także: Kuchnia w stylu boho – zapanuj nad chaosem. Aranżacje i dodatki
Planujesz wykorzystać w domu styl japandi? Kuchnia stanie się dzięki temu niezwykle funkcjonalna. Niech bazowym kolorem we wnętrzu stanie się odcień cafe latte. Możesz uzyskać go dzięki farbie, ale pamiętaj, że przestrzeń w stylu japandi ma być przede wszystkim funkcjonalna. Z tego powodu lepiej sprawdzą się Płytki Heksagon Duży Cafe Latte Połysk, które ochronią ścianę przed zabrudzeniami. Jasną okładzinę na ścianie połącz z białą zabudową o matowych, gładkich frontach. Dopasuj do niej drewniany blat. Postaw na nim dekoracyjną misę z plecionki, którą wypełnisz owocami.
Kuchnia japandi może też bazować na chłodniejszym odcieniu. Na ścianach zastosuj Płytki Heksalong Duży Jasnoszary Połysk. Dolna część szafek niech będzie biała, gładka i matowa, natomiast górne elementy zabudowy powinny wyróżniać się jasnym odcieniem drewna. Naturalny surowiec ociepli przestrzeń. Przy drewnianym stole możesz ustawić krzesła w kolorze ziemi. Urządzenia umieść w zabudowie. Dobrym rozwiązaniem będzie tak zwany ukryty blat, który pozwala za frontem ustawić ekspres do kawy i inne niewielkie sprzęty.
Płytki Heksagon Duży Biały Matowy zestaw z zabudową z jasnego drewna. Fronty powinny być gładkie, pozbawione uchwytów. Do wnętrza dopasuj stół z drewnianym blatem oraz białymi nogami, koniecznie o minimalistycznej formie. Możesz ustawić na nim ceramiczny, biały wazon, który wyróżnia się ciekawym kształtem. Dodaj do wnętrza nieco czerni – w tym kolorze mogą być bateria i lampa.
We wnętrzu w stylu Japandi sprawdzi się też zabudowa w beżowym odcieniu z kamiennym, jasnym blatem. Na ścianach wykorzystaj Płytki Heksagon Biały Mały Matowy. Postaw na baterię w miedzianym kolorze, o minimalistycznej formie. Zdecyduj się na lampy z czarnym kloszem. Na podłodze zastosuj drewno – może być ułożone w jodełkę. Jeśli obawiasz się o łatwość utrzymania go w czystości, wybierz płytki, które doskonale imitują naturalny surowiec.
Płytki Heksagon Duży Kremowy świetnie pasują do wnętrza urządzonego w stylu Japandi. Kuchnia stanie się przytulna dzięki drewnianym szafkom stojącym. Dopasuj do nich białe, matowe wiszące modele bez uchwytów. W roli ozdoby wykorzystaj ceramiczne naczynia lub nietypowy wazon. Dodaj do wnętrza nieco zieleni przy pomocy roślin. Idealne będą zioła w donicach, które spełnią jednocześnie dekoracyjną i praktyczną funkcję.
Przeczytaj także: Złota kuchnia – jak urządzić wnętrze ze smakiem? Porady aranżacyjne
Kuchnia w stylu japandi to pomieszczenie, w którym nie ma miejsca na bałagan i przypadkowe przedmioty. Przestrzeń jest dobrze przemyślana, a dzięki temu doskonale służy domownikom. Jednocześnie kuchnia jest przytulna, a to zasługa wykorzystania naturalnych surowców, na przykład drewna. Jako materiał wykończeniowy perfekcyjnie sprawdzą się płytki – białe, szare lub kremowe. Dzięki nim łatwiej utrzymać porządek we wnętrzu. Stosuj niewiele dekoracji. Odpowiednie będą ozdoby, które spełniają też jakąś funkcję. Naczynia czy deska do krojenia sprawdzą się świetnie.
Potrzebujesz więcej inspiracji? Zajrzyj do Raw Decor, gdzie znajdziesz wiele propozycji aranżacji i mnóstwo płytek, które są perfekcyjną bazą wystroju każdego wnętrza.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Uzyskaj dostęp na wyłączność! Inspiracje, trendy,
nowe produkty, ekskluzywne oferty
i wiele więcej prosto na Twój e-mail!