PŁYTKI JODEŁKA

Filter
Ustaw kierunek malejący

Produkty 8

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista
Filter
Ustaw kierunek malejący

Produkty 8

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Skąd wzięły się płytki jodełka i jakie są ich cechy charakterystyczne? Gdzie możesz je spotkać?

Decyzja o tym, w jaki sposób ułożyć płytki jest tak istotna, jak wybór konkretnego wzoru –  to właśnie połączenie kształtu płytek oraz ich ułożenia w określony sposób decyduje o tym, jak wygląda sama ceramika oraz stworzona z niej mozaika. Tak właśnie tworzy się określoną stylistykę i estetykę danego pomieszczenia. O ile te o zróżnicowanych formatach czy niestandardowych kształtach już same w sobie wymuszają powstanie nietuzinkowego wzoru, to paradoksalne płytki o bardzo prostych geometrycznych kształtach rodzą wiele możliwości i wyzwań. Dotyczy to np. kafli „jodełka”. Czym są i w jaki sposób możesz je ułożyć?

Płytki jodełka mają charakterystyczny wzór dla parkietów – niegdyś stosowane były wyłącznie na podłogach, jednak dziś wykorzystuje się je również na ścianach. Płytki w jodełkę również do niedawna utożsamiane były głównie z wnętrzami iście PRL-owskimi. Po 1989 zniknął więc na długo, jako wzór bardzo wyeksploatowany. Następnie jednak projektanci odkryli go na nowo – okazało się, że ceramiczne mozaiki jodełka to naprawdę ciekawe wnętrzarskie rozwiązanie. Oczywiście można również ułożyć inne materiały w tzw. jodełkę np. drewniane deszczułki parkietowe. Jednak to właśnie niewielkie ceramiczne kafelki w jodełkę, nadają wnętrzu naprawdę oryginalnego sznytu. Co to znaczy tak naprawdę „płytki w jodełkę”? To znaczy, że ułożone one zostały w jeden z najbardziej klasycznych i eleganckich sposobów, czyli pod odpowiednim kątem. Najczęściej jest to kąt 90 stopni, jodełka francuska to natomiast 45, a jodełka węgierska – 60 stopni.

Nie myśl jednak, że płytki w jodełkę pojawiły się dopiero po II wojnie światowej i to w Polsce. Wzór ten jest jednym z najdawniejszych i najbardziej popularnych sposobów zdobnictwa nie tylko w aranżacji wnętrz, ale nawet w biżuterii – najstarsze przykłady sięgają starożytnego Egiptu. W budowlach jodełka występowała już w czasach Imperium Rzymskiego, a serca bogatych Francuzów podbijała w XVI wieku –  dlatego mozaika ta znajdowała się głównie w ich pałacach.

Płytki w jodełkę w aranżacji wnętrz – w jakich stylach będą prezentować się najlepiej?

Każda przestrzeń wymaga specjalistycznego podejścia – zarówno jeśli chodzi o jej styl, jak i funkcje danego pomieszczenia. Płytki w jodełkę sprawdzają się doskonale w niemal wszędzie  – kuchni, łazience, a także w przedpokoju, salonie czy sypialni. Kluczowe w doborze płytki jodełka do danego miejsca jest jego kolor, a także faktura. Gdy chodzi o płytki w jodełkę, ważny jest tu również dobór fug – ich kolor oraz szerokość. W tym wypadku najlepiej, by barwa spoiny była jak najbardziej zbliżona do powierzchni płytki jodełka, a także mieściła się w systemie wąskich szczelin. Dlaczego? Bo kafelki w jodełkę powinny dawać efekt jednolitej powierzchni. Dlatego właśnie najlepiej sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, a także tych inspirowanych stylem retro czy vintage. Mile widziane są również płytki jodełka we wnętrzach urządzonych rustykalnie.

Gdzie najlepiej prezentują się płytki w jodełkę? Kuchnia wyposażona w nie będzie imitować klasyczny PRL-owski parkiet – oczywiście w lepszym, bardziej designerskim wydaniu. Gdzie jeszcze dobrze postawić na płytki jodełka? Łazienka z tą ceramiką może wspaniale dopełniać skandynawski minimalizm przestrzeni lub rustykalny charakter domu – w połączeniu z drewnianymi i wiklinowymi elementami w wystroju. W pierwszym przypadku kafelki w jodełkę mogą mieć połysk, w drugim – zdecydowanie powinny być matowe. To jednak nie wszystko – mozaiki jodełka dają znacznie więcej możliwości jak np. stworzenie niepowtarzalnej okładziny ściennej. Warto jednak zastosować je na niewielkich fragmentach ścian np. nad kuchennym blatem lub wokół łazienkowego lustra. W końcu płytki w jodełkę kojarzą się wielu ze słynnym i modnym dziś wzorem zygzaka, wykorzystywanym głównie w designie tkanin.

Jakie zalety mają kafelki w jodełkę? Podpowiadamy, dlaczego warto je mieć w swoim wnętrzu

Dlaczego warto mieć w swoim wnętrzu płytki w jodełkę? Po pierwsze ze względu na ich główną zaletę. Jest to mozaika, która odświeża look tradycyjnego parkietu, a także pozwala na zabawę geometrią, wciąż pozostawiając przestrzeń klasyczną i elegancką. Nie bez powodu kojarzy się ona z francuskim smakiem i gustem.

Prócz estetyki, płytki jodełka mają też zalety, gdy chodzi o funkcjonalność ceramiki. Nie tylko bowiem dobrze wyglądają, ale mogą okazać się wybawieniem przed nierównymi kątami ścian. Gdy natomiast zostaną ułożone pionowo, optycznie powiększą przestrzeń, nadając jej wizualnej głębi. Tu ważny będzie również kolor i faktura – te z połyskiem bowiem również mają właściwości nieco zwiększające, więc dodatkowo wspomogą funkcję naszych płytek. Te matowe natomiast będą bardziej funkcjonalne na podłodze, ponieważ łatwiej się czyszczą i nie widać na nich ewentualnych pęknięć tak, jak na tych błyszczących.

Płytki jodełka doskonale komponują się również z innymi fakturami jak marmur, złoto czy drewno, dzięki czemu stają się bardzo uniwersalne – jak wspomnieliśmy, można je wykorzystać przy różnych stylach aranżacji wnętrz. Pamiętaj jednak, że ceramiczne płytki ułożone w jodełkę wyglądają najlepiej, jeśli wykorzystywane są te o małym rozmiarze. Ponadto, żeby nie zaburzyć funkcji optycznego powiększenia warto dobierać kafle w różnych odcieniach tego samego koloru. Chyba że masz naprawdę przestronny nowoczesny loft – wtedy nie bój się stworzyć mozaiki w intensywnych barwach.